Szabadúszó életmód: a jövő munkavállalási formája?

Réfi Balázs
2024. szeptember 3.

Szabadúszó szeretnél lenni? Összegyűjtöttük, hogy miket érdemes végiggondolnod, mielőtt belevágnál. Biztosan neked való? Segítünk!

More...

A szabadúszó életmód a COVID előtt is ismert volt, főként az IT világában. Azonban a COVID időszakában teljesen elfogadottá vált a remote munkavégzés és ezzel együtt megindult a globális szabadúszó életmód teljes körű elterjedése. A szabadúszó jelentése nem csupán annyi, hogy szabadon dönthetsz, hogy melyik projekteket vállalod el. Nem, ennél többről van szó. Kialakíthatod, hogy milyen életmód szerint akarsz élni és még azt is, hogy hol. Szépen hangzik? Igen, de szerintem azért nem ennyire tisztán pozitív a kép. 

Menjünk lépésről-lépésre!


Mi az a szabadúszó?

A szabadúszó jelentése

A szabadúszó olyan személy, aki önálló vállalkozóként, szerződéses alapon végez munkát különböző megbízók számára. Nem rendelkezik állandó munkáltatóval és saját maga dönt arról, hogy melyik projektet vállalja el, milyen ütemezéssel. 

Valójában szabadúszóként nem munkát végzel, hanem vállalkozóként feladatokon dolgozol és eredményterméket hozol létre. Elég fontos különbség, melyet értened kell szabadúszóként.

Ebben a megközelítésben nincs munkáltatód sem, hiszen nem munkaviszonyban dolgozol. Vannak viszont ügyfeleid, akiknek vagy a saját projektjein van szüksége külsős szakemberekre egy-egy feladat elvégzésére, vagy másik olyan cég, aki szabadúszókkal végez el tervezési, fejlesztési, tesztelési és egyéb feladatokat.

Amikor van projekted, pénzt keresel, amikor nincs, akkor nem. Általában az emberek csak a mondat első felét veszik komolyan, pedig szerintem érdemes végiggondolni azt is, hogy mi a helyzet akkor, amikor nincs projekt, nincs pénz.


Szabadúszó munkák típusai

A szabadúszók sokféle iparágban és szakterületen tevékenykedhetnek. Például lehetnek:

  • grafikus tervezők,
  • szoftverfejlesztők,
  • szövegírók,
  • fordítók,
  • tanácsadók,
  • fotósok,
  • vagy bármi hasonló.

De egyet gondolj végig a fenti felsorolást átolvasva: mely munkákra van hatással az AI?

Nem azt állítom, hogy az AI kifejezetten szabadúszó munkák elbitorlására született, mert nem gondolom ezt. Azt viszont igen, hogy sok olyan feladat, amit távolról végez el valaki, elvégezhető már most is. A későbbiekben pedig ezeknek a feladatoknak a száma rohamosan növekedhet.

Nézzünk pár példát:

  1. 1
    Grafikai tervezés: A logótervezés, webdesign készítés már most is AI segítségével történik.
  2. 2
    Szövegírás: Egyszerű szövegírásra bármelyik AI szoftver képes. Igaz, ezek a szövegek még sablonosak és másoltak, saját egyedi tartalmuk nincs. Viszont a szövegírás árát jelentősen lecsökkentették, hiszen egy tapasztalt szövegíró a korábbi időráfordítás töredéke alatt képes minőségi és egyedi szöveget készítei AI segítséggel. 
  3. 3
    Programozás: Egyelőre az egyszerű scriptelési feladatok és könnyű programozási feladatok végezhetőek el AI tool-lal.

SaaS megoldások, melyek tömegével nyelik el a korábbi szabadúszó munkákat

A globális piac nem csak azt jelenti, hogy globálisan bárhol szerezhetsz feladatot és projektet, hanem azt is, hogy globálisan sokan dolgoznak ezért, hogy ezeket a feladatokat ne egyesével, hanem tömegesen szerezzék meg. 

Ha pedig tömegével akarok fotós munkákat, fordítási feladatokat vagy akár szoftverfejlesztési munkákat elvégezni, akkor nincs más hátra, mint csinálni egy platformot, és mögé tenni egy engine-t, ami elvégzi ezeket a feladatokat. Nem titok, ezeknek a platformoknak egy jelentős része már elkészült és jól csengő néven havi 10-20 dollárért elő is fizethetsz rájuk (például Deepl, SEOWriting, stb.)

Ezzel nem azt akarom mondani, hogy a szabadúszó életnek vége, csak arra akartam felhívni a figyelmet, hogy az AI eszközök alkalmazása teljesen logikus lépés a szabadúszók kiváltására. 

Senior szabadúszók, akik AI eszközöket használnak

Egy dologgal tudsz védekezni: olyan magas hozzáadott értéket adsz, hogy nem vagy kiváltható egykönnyen. 

Ennek egyik módja az, ha professzionális szintre fejleszted az AI technológiák használatát. Megtanulod, hogy mit várhatsz az AI-tól és mit nem, hogyan kell használnod különböző szabadúszó munkák elvégzése során. Másik verzió az lehet, ha olyan munkát végzel, amit az AI biztosan nem tud elvégezni.


A szabadúszó életmód 4 legnagyobb előnye

1. Pénz

Igen, szabadúszóként többet kereshetsz, mint munkavállalóként. Persze amikor kiszámolod, hogy mennyit is keresel, akkor számolnod kell azzal, hogy neked nem lesz szabadságod. Ha beteg vagy, nem lesz pénzed, továbbá, ha akkor sem keresel semmit, ha éppen nincs projekted. 

Ezeket leszámítva ("mit adtak nekünk a rómaiak") többet kereshetsz, ha elég szenior vagy a szakmádban. Legyél megbízható és önjáró.

2. Rugalmasság

Az egyik legnagyobb előnye ennek az életmódnak, hogy te határozod meg, hogy mikor és hol végzet el a feladataidat. Ez lehetővé teszi számodra, hogy a saját ütemedben, a személyes igényeidnek és élethelyzetednek megfelelően haladj a projektfeladatokkal.

Bár az utóbbi időben munkavállalók is megtapasztalták ezt a fajta szabadságot (legalábbis annak egy részét), hiszen a COVID óta a legtöbb munkahelyen hibrid munkavégzés alakult ki, melynek keretében legalább heti 2-3 napot remote dolgozhatsz.

3. Jobb munka- és magánélet egyensúly

A rugalmas munkavégzés elősegítheti a munka és magánélet közötti egyensúly megteremtését, hiszen könnyebb összeegyeztetni a munkát a családi és egyéb kötelezettségekkel. Szintén igaz ennél a pontnál is az, hogy a munka- és magánélet egyesúlyának megteremtésében maga a COVID is segítségünkre volt. Bár megjegyzendő, hogy sok embernél a munka és magánélet színtereinek összemosása nem éppen a munka mennyiségét csökkentette. Sőt, sokan éppen képtelenek lettek külön kezelni a munkára fordítandó időt és a magánéletet.

4. Választási lehetőségek

Szabadúszóként lehetőséged nyílik arra, hogy olyan projekteken dolgozz, amelyek valóban érdekelnek téged és amelyek segítségével fejlesztheted szakmai tudásodat. Emellett saját magad dönthetsz a megbízókkal kötött szerződések feltételeiről és a cserében kapott díjazásról. Elvileg. A gyakorlat azonban számtalan esetben az, hogy mind a szerződéses feltételek, mind a díjazás fix, azaz tudsz rajta módosítani, vagy olyan erőbefektetéssel járna, ami nem éri meg az energiát.

5. Változatosság

Amennyiben szereted a változatosságot, akkor a szabadúszó munkák elvégzése számodra olyan lehet, mint vidámparkban felülni mindenre. Ennek minden hasznával és hátrányával együtt. Haszna az lehet, hogy sok dolgot megismersz és tapasztalataid szerteágazóak lesznek, míg hátránya az lehet, hogy egyik területhez sem értesz elég mélyen.


Szabadúszó munkák - eklőnyök, hátrányok

A szabadúszó életmód 4 legnagyobb nehézsége

1. Bizonytalan jövedelem

A szabadúszó életmódnak az egyik legnagyobb hátránya, hogy a jövedelem általában bizonytalan, hiszen a megbízások és a vállalkozási díjak ingadozhatnak. Ezért rendkívül fontos megtanulnod a pénzügyi tervezést és tartalékolást. Tisztában kell lenned a szabadúszó adózás szabályaival, hogy elkerülhesd az olyan helyzeteket, hogy adót kéne fizetned, de már elköltötted.

Másik oldalról szabadúszóként gyakran sokkal magasabb bevételt tudsz elérni, mintha munkavállaló lennél. Igenám, de munkavállalóknak van szabadságuk, ha betegek. Betegszabadságban ugyanúgy van (kicsit kisebb) bevételük, mintha dolgoznánk. Neked ezzel szemben annyi bevételed van szabadúszóként, amennyit számlázni tudsz. Se több, se kevesebb.

Nyugdíjad is az alapján lesz, hogy hogyan gondoskodsz magadról. Ha nem fizetsz járulékot magad után vagy csak kicsit, akkor később arra számíthatsz, hogy minimális lesz a nyugdíjad. Persze csak akkor, ha számolsz egyáltalán vele, hogy lesz nyugdíjad.

2. A magány és az önszabályozás nehézségei

A szabadúszó életmód gyakran magányos lehet, hiszen kevesebb személyes kapcsolat alakulhat ki a munkatársakkal, mint egy hagyományos munkahelyen. Bár az igaz, hogy a szinte full remote munkák esetében szinte hasonló helyzetben lehetsz, mint a normál munkavállalók.

Az önszabályozás és az önmenedzsment kihívást jelenthet, mivel nincs közvetlen főnök vagy munkahelyi struktúra, amely segíthet a munka megszervezésében és a határidők betartásában.

Ha elég rendezett vagy és képes vagy elkezdeni a feladatokat, amikor kell, tartani az időkereteket, akkor menni fog. Ha viszont erre képtelen vagy, akkor inkább dolgozz munkavállalóként, ahol van vezetőd és remélhetőleg hatékonyan segít neked abban, hogy a keretek betartásával tudj dolgozni. Ebben az esetben azt is javaslom, hogy járj be minél többet a munkahelyre és ne full remote állásajánlatokat nézegess.

3. Nehéz ügyfelek

Szabadúszóként gyakran nehéz ügyfelekkel kell együtt dolgoznod, akik akár megváltoztathatják a projekt elvárásait, vagy nem fogadják el időben a teljesítményedet. Ez stresszt és konfliktusokat okozhat.

Ha jó emberismerő vagy, akkor akár a projekt elején is kigyulladhat a piros lámpa, hogy valami gigszer lehet (ha egyáltalán azzal beszélsz, akivel majd dolgozni fogsz). 

Problémás lehet a teljesítés igazolás elkészítése, de sokszor az is, hogy megkaphasd végre a pénzt. Sok az olyan vállalat, akiknek a pénzügyi központja pl. Indiában van. Ember legyen a talpán, aki amellett, hogy szabadúszóként dolgozik, azt is el tudja végezni, hogy a pénzügy osztály szövevényes labirintusában eltalál ahhoz, akinek meg kell nyomnia az utalás gombot. Sokan nem tartanak eléggé ettől a helyzettől és csak túl későn értik meg...

4. Adminisztráció

Ha szabadúszó vagy, akkor saját magadnak kell kezelned az adózással, járulékfizetéssel és egyéb adminisztratív feladatokkal kapcsolatos ügyeket, amelyek sok időt és energiát igényelhetnek. Senki sem fogja helyetted elintézni a papírmunkát, senki sem fog helyetted figyelni arra, hogy minden adminisztratív feladat el legyen látva. Ne becsüld alá ezt a feladatot, mert sok idődet felemésztheti.


Szabadúszó - Bluebird

Hogyan válj sikeres szabadúszóvá?

1. Szükséges készségek és képességek

A sikeres szabadúszóvá váláshoz számos készségre és képességre van szükség. Például fontos az időgazdálkodás, a hatékony kommunikáció, az ügyfelekkel való kapcsolattartás és az önálló munkavégzés képessége. Ezen kívül a szakmai tudás és a folyamatos fejlődés elengedhetetlen.

Mint vállalkozó, bírnod kell a kudarcokat és mindig a megoldáskeresésen kell, hogy járjon az eszed. Szabadúszóként egyedül vagy, tiéd a felelősség. Teljesen.

2. Megfelelő munkakörnyezet

Fontos, hogy olyan munkakörnyezetet alakíts ki magad számára, amely lehetővé teszi a hatékony és zavartalan munkavégzést. Ez lehet egy külön iroda a lakásban, vagy egy közös munkahely (coworking space), ahol más szabadúszókkal is lehetőség nyílik az együttműködésre és a tapasztalatcserére.

3. Kapcsolatépítés

Ha szabadúszó vagy, akkor fontos lehet számodra a kapcsolatépítés: ez segíthet új ügyfelek és projektek megszerzésében. Vegyél részt szakmai rendezvényeken, legyél aktív közösségi média platformokon, tarts kapcsolatot másokkal, akár munkavállalóként dolgoznak, akár vállalkozóként projektfeladatokat végeznek!

4. Dolgozz olyan céggel, akiket ismersz

Ha szabadúszóként sikeres akarsz lenni, akkor az az ajánlatom, hogy dolgozz a Bluebirddel. Ugyanis, ha szenior vagy az IT-n belül bármelyik területen, legyen az szoftverfejlesztés, elemzés, tervezés, DevOps, tesztelés, vagy üzemeltetés, akkor biztos lehetsz benne, hogy tudunk olyan projektet ajánlani számodra, ami tapasztalat szerint és terület szerint is testhezálló lehet számodra. 

Projekteket tudunk ajánlani, nem munkákat, ezért azzal kell számolnod, hogy a projekt lezárását követően lezárul az együttműködésünk. Mindaddig, amíg új projekt nem indul.


Ezt mondják rólunk azok, akik már megismertek minket


Néhány hasznos link számodra


Ha a blogbejegyzéseinkről mindig elsőként akarsz értesülni, kövess minket LinkedIn és Facebook oldalunkon is!


Kapcsolódó blogtartalmaink

Success message!
Warning message!
Error message!