Site Reliability Engineer és DevOps: Nézzük meg közelebbről a feladatok, készségek, karrierutak és egyebek közti különbséget
More...
Bár az SRE-k (Site Reliability Engineers) és a DevOps mérnökök különböző gondolkodásmóddal és felelősségi körökkel rendelkeznek, jelentős átfedés van a gyakorlatukban, különösen az automatizálás, a CI/CD és a csapatok közötti szakadékok megszüntetése terén.
Lényegében mindkét szerepkör célja a gyorsabb és megbízhatóbb szoftverkiadás elérése, de a Site Reliability Engineer több időt tölt a rendszer megbízhatóságának és rendelkezésre állásának biztosításával, míg a DevOps mérnök inkább azokat az eszközöket és folyamatokat helyezi előtérbe, amelyek lehetővé teszik a zökkenőmentes integrációt és telepítést.
Egyes szervezetekben ez a különbség világos, míg másokban a szerepek összeolvadnak vagy felcserélődnek.

Site Reliability Engineer | DevOps Engineer | |
---|---|---|
Eredet és szemlélet | Eredetét a Google-nél találjuk, ahol a megbízhatóság és rendelkezésre állás mérnöki gyakorlatait hangsúlyozza. | Kulturális mozgalomként indult, amely a CI/CD-t és a csapatok közötti együttműködést hangsúlyozza. |
Főbb felelősségek | - Szolgáltatás megbízhatóságának biztosítása - Hiba budgéjének kezelése - Teljesítményhangolás - Helyreállítás | - Infrastruktúra automatizálása - CI/CD - Csapatok közötti kommunikáció javítása - Valós idejű monitorozás |
Problémamegoldási megközelítés | "Hiba budget" megközelítést alkalmaz, amely az innováció és megbízhatóság egyensúlyát jelenti. | A teljes szoftverfolyamatot racionalizálja, a kódbeküldéstől a telepítésig. |
Eszközhasználat | Szolgáltatás monitorozása, naplózás, teljesítményhangoló eszközök. | CI/CD, konténerizáció, infrastruktúra mint kód eszközök (pl. Jenkins, Docker). |
Elsődleges cél | Meghatározott megbízhatósági és rendelkezésre állási mutatók elérése és fenntartása. | Az együttműködés javítása és a szoftver integrációjának, tesztelésének és telepítésének racionalizálása. |
Eredet
Site Reliability Engineering: A Google-nél kezdődött a 2000-es évek elején, Ben Treynor Sloss által megalkotott kifejezés. Feladatuk a Google addigra már kiterjedt szolgáltatásai megbízhatóságának és skálázhatóságának biztosítása volt, és a szoftverfejlesztési gyakorlatok alkalmazása a rendszer optimális rendelkezésre állásának és egészségének eléréséhez.
DevOps: Mozgalomként indult egy 2009-es belgiumi konferencián, ismert nevén "devopsdays". Bár a DevOps ethosz kicsit korábban kezdett formálódni, az Agile szoftverfejlesztési mozgalom ösztönzésére, a konferencia után vált széles körben ismertté a kifejezés. A DevOps elsődlegesen azért jött létre, hogy elősegítse a fejlesztési és üzemeltetési csapatok közötti együttműködést, biztosítva a simább és gyorsabb szoftverkiadásokat.
Site Reliability Engineer éss DevOps: Mik is a különbségek?
Hasonlóságok és átfedések
Mindkét szerep célja a rendszerek és szolgáltatások hatékonyságának és megbízhatóságának növelése. Automatizációt használnak, monitorozási eszközöket alkalmaznak, és a felhő platformok kezelésével biztosítják a zökkenőmentes működést és szolgáltatási rendelkezésre állást.
Szerepkörük gyakran átfedést mutat technikai készségek terén, különösen a scriptek írásában, konténerizációs eszközök (mint például a Docker) használatában, és az orchestrációs platformok, mint például a Kubernetes kezelésében.
Mindkét pozíció használja az IaC (Infrastructure as Code) megközelítést, melynek célja a számítógépes adatközponti erőforrások kezelésének és kiépítésének folyamata géppel olvasható definíciós fájlok révén. Valamint közös céljuk a rendszermegszakítások minimalizálása, miközben optimalizálják a teljesítményt.
Fontos különbségek
Most, hogy áttekintettük a hasonlóságokat, nézzük meg a két szerepkör közötti jelentős különbségeket:
SRE-k: Alapvetően szoftverfejlesztésből indulnak ki, és a rendszerek megbízhatóságára, ellenálló képességére és általános állapotára összpontosítanak. Programozási eszközöket alkalmaznak az infrastruktúra anomáliáinak felismerésére és kijavítására, és a szolgáltatás megbízhatósági szabványainak betartására.
DevOps Engineers: A fejlesztés és az IT üzemeltetés közötti híd szerepét töltik be, és a szoftver zökkenőmentes integrációját és telepítését helyezik előtérbe. Kezelik a folyamatos integrációs és folyamatos telepítési (CI/CD) folyamatokat, és szorosan együttműködnek a fejlesztési csapatokkal a gyors, hatékony és biztonságos szoftverkiadások biztosítása érdekében.
A két szerepkör együttműködik a szoftverfejlesztési folyamat során, de az SRE-k inkább a rendszer állapotára és rendelkezésre állására, míg a DevOps mérnökök a telepítési hatékonyságra és agilitásra helyezik a hangsúlyt.
SRE technikai készségek és tapasztalatok
Kódolás/Programozás
Program nyelvek: Jártasság legalább egy scriptnyelvben (pl. Python, Ruby, vagy Shell script), és egy magas szintű nyelvben (pl. Go, Java, vagy C++).
Automatizálás: Képes rutinműveletek automatizálására és hibák diagnosztizálására scriptek írásával.
Infrastruktúra ismeretek
Felhő platformok: Mélyreható ismeretekkel rendelkezik a felhő platformok terén, beleértve a szolgáltatások kiépítését, kezelését és monitorozását. Ismeri a Google Cloud Platform (GCP), az Amazon Web Services (AWS), és a Microsoft Azure platformokról.
Helyszíni környezetek: A hagyományos adatközponti feladatok ellátása, mint a hardverhibák, hálózatkezelés és tárolás megértése.
Monitorozási és riasztási eszközök
Megvalósítás: A rendszer állapotának és teljesítményének nyomon követésére szolgáló eszközök beállítása, testreszabása és karbantartása.
Eszközök: Olyan eszközök, mint a Prometheus, Grafana, Nagios, ELK Stack, stb. ismerete
Konténerizáció és Orchestration
Konténerizáció Gyakorlati tapasztalatokkal rendelkezik Docker vagy containerd használatában, a konténerek építésének és telepítésének részleteinek megértésével.
Orchestration: Kubernetes rendszer tapasztalatok, beleértve a clusterek beállítását, a munkaterhelések kezelését, és a hálózati konfigurációk kezelését.
DevOps mérnök technikai készségek és tapasztalatok
CI/CD
Beállítás és kezelés: Képes a folyamatos integrációs és telepítési folyamatok beállítására, konfigurálására és karbantartására.
Eszközök: Gyakorlati tapasztalatai vannak olyan eszközökkel kapcsolatban, mint a Jenkins, Travis CI, GitLab CI, CircleCI, és az tudja integrálni a verziókezelő rendszereket.
Infrastruktúra mint kód (IaC)
Konfiguráció menedzsment: Jártas a konfiguráció menedzsment automatizálásában olyan eszközökkel, mint az Ansible, Puppet, vagy Chef.
Infrastruktúra kiépítése: Ismer olyan kiépítési eszközökkel, mint a Terraform, CloudFormation, vagy hasonlók.
Felhő platformok
Szolgáltatások: Mélyreható ismeretekkel rendelkezik a különféle felhőszolgáltatásokról (pl. Compute, Storage, Networking, Databases) és azok optimális használatáról.
Legjobb gyakorlatok: Ismeri a legjobb gyakorlatokat a biztonság, megbízhatóság és költséghatékonyság területén olyan platformokon, mint az AWS, Azure és GCP.
Verziókezelés
Fejlett Git: A basic commit-eken túl, olyan dolgokban is jártas, mint a branching, merging, rebasing és a merge konfliktusok kezelése.
Együttműködés: Tapasztalat olyan platformokon, mint a GitHub, Bitbucket, vagy GitLab, beleértve a kódértékeléseket, pull request-eket és integrációkat.
Melyik utat válaszd?
Az SRE és a DevOps szerepkörök közötti választás nehéz lehet, de néhány megfontolás segíthet a döntésben.
Személyes szempont
Gondold át személyes erősségeidet és gyengeségeidet, és miben találsz megelégedettséget. Szeretsz hibaelhárítással és rendszer állapotának biztosításával foglalkozni? Az SRE lehet az út. Élvezed a folyamatok javítását és a fejlesztési csapatokkal való szoros együttműködést? A DevOps lehet a válasz.
Kedvelt munkakörnyezet
SRE: Általában nagyobb cégeknél, nagy felhasználói bázisokkal és nagy léptékű szolgáltatásokkal rendelkező szervezeteknél található meg ez a szerepkör, ilyenek például a Google, Facebook, vagy Netflix.
DevOps: A DevOps szerepkör sokkal elterjedtebb, és minden méretű szervezetben megtalálható, a startupoktól a nagyvállalatokig. Ha értékeled a sokoldalúságot és szeretnél tapasztalatot szerezni változatos környezetekben, a DevOps több lehetőséget kínálhat.
Készségek és érdeklődési kör
SRE: Ha erős háttérrel rendelkezel a rendszeradminisztráció, hálózatkezelés terén, és szeretsz kódolással megoldani megbízhatósági kihívásokat, az SRE szerep neked való lehet
DevOps: Ha inkább fejlesztés-orientált vagy, és tehetséges vagy az infrastruktúra és telepítési folyamatok automatizálásában, a DevOps útja lehet alkalmasabb.
Munkaerőpiac és lehetőségek
Mindkét szerepkör keresett, de érdemes lehet kutatni a helyi munkaerőpiacon vagy az általad kiválasztott iparágban. Néhány iparág vagy régió nagyobb keresletet mutathat az egyik szerepkör iránt.
Végül fontos megjegyezni, hogy az SRE és a DevOps közötti vonalak elmosódhatnak, és sok készség átvihető. Lehetséges egy szerepkörben kezdeni, majd idővel áttérni a másikra, ahogy a karriered fejlődik. Hálózatépítés, mentorálás, és informális interjúk szakemberekkel mindkét szerepkörben további betekintést nyújthatnak.
SRE és DevOps Fintech projektekben
Mivel a fintech-et gyors innováció és magas bizalmi igény jellemzi, a Site Reliability Engineering és a DevOps egyaránt kulcsfontosságú szerepet játszanak.
Együtt az SRE-k és a DevOps mérnökök biztosítják, hogy a fintech platformok megbízhatóak, biztonságosak, innovatívak legyenek és megfelelnek az iparági szabályozásoknak.
SRE-k és DevOps mérnökök karrierút
Ne feledd, hogy a munkakörök és szerepek cégenként eltérők lehetnek. Egy cím az egyik cégnél mást jelenthet, mint a másiknál. Az SRE-k és DevOps mérnökök változatos készségei számos karrier előmeneteli lehetőséget biztosítanak a technológiai területen. Az alábbiakban egy jellemző karrierutat mutatunk be:
Site Reliability Engineers karrierút
- 1Junior SRE: A kezdeti szakaszban a feladatok zöme alapvető rendszerfelügyelet, hibakeresés és együttműködés a senior SRE-kkel.
- 2SRE: A tapasztalatik bővülésével bonyolultabb megbízhatósági feladatokkal foglalkoznak, automatizálják a telepítéseket és a szolgáltatási szintű célok (SLO-k) elérésén dolgoznak.
- 3Senior SRE: Ebben a szakaszban kritikus megbízhatósági projekteket vezetnek, infrastruktúra megoldások stratégiáját alakítják ki, és gyakran mentorálják a junior SRE-ket.
- 4Lead SRE: Vezető szerepbe lépve irányítják az SRE csapatot, részt vesznek a rendszerarchitektúra megbeszélésekben, és kapcsolatot tartanak más mérnöki részlegekkel.
- 5Reliability Director (kevésbé gyakori): Magasabb pozíciókban megbízhatósági irányelveket alkotnak, nagyszabású projekteket felügyelnek, és befolyásolják a cég álláspontját a rendszer megbízhatóságával kapcsolatban.
DecOps karrierút
- 1Junior DevOps Engineer: Kezdetben az alapvető infrastruktúra kezelése, scriptek írása és a senior DevOps mérnökök segítése a feladat.
- 2DevOps Engineer: Tapasztaltabbként CI/CD folyamatokat kezelnek, infrastruktúrát kód formájában alkalmaznak és együttműködnek az SRE-kkel a zökkenőmentes telepítések érdekében.
- 3Senior DevOps Engineer: Projektmenedzserként felügyelik a szoftverszállítási láncot, finomítják a telepítési eljárásokat és irányítják a kezdő mérnököket.
- 4Lead DevOps Engineer: Vezetői szinten felügyelik a DevOps stratégiákat nagyobb projektek esetében és mentorálják csapatukat.
- 5DevOps Director (ritkábban): Igazgatóként a DevOps víziót formálják a projektek vagy osztályok között, alakítva a szélesebb DevOps stratégiát.
Ezeken a szerepkörökön túl sok szakember átvált Cloud Engineer vagy Architect pozíciókba, a felhőplatformok kezelésére összpontosítva. Felfedezhetnek olyan szerepeket is, mint a Security Engineer, integrálva a biztonsági gyakorlatokat a DevOps-ba (gyakran DevSecOps-nak nevezik). Mások, akik alaposan kiismerik a rendszerinfrastruktúrát, Systems Architect pozícióba kerülhetnek, IT megoldások struktúráját tervezve.
Továbbá, a szoftver kiadási ciklusok kezelésében szerzett tapasztalattal néhányan Release Manager pozícióba váltanak, biztosítva a zökkenőmentes és hatékony szoftver telepítéseket.
Gyakran Ismételt Kérdések
Mindkét szerepkör az automatizálást, az együttműködést és az iteratív fejlesztést támogatja. Az SRE-k a szolgáltatás megbízhatóságát és rendelkezésre állását veszik előtérbe, a DevOps pedig a zökkenőmentes szoftverkiadásokat és az infrastruktúra kezelését célozza meg. Együtt holisztikus megközelítést biztosítanak a hatékony és megbízható szoftver szállításhoz.
Mindkét szerepkör az automatizálásra törekszik, az SRE-k elsősorban az operatív feladatok automatizálására összpontosítanak a rendszer megbízhatóságának fenntartása érdekében, míg a DevOps mérnökök a szoftver előállítási folyamatot automatizálják a kódtól a telepítésig.
A tech óriások, mint a Google, népszerűsítették az SRE szerepkört, és sok nagyobb szervezet, amelyek bonyolult infrastruktúrával rendelkeznek, előnyben részesíthetik az SRE-ket. Azonban azok a cégek, amelyek gyors szoftverkiadásra és folyamatos telepítésre helyezik a hangsúlyt, mérettől függetlenül gyakran a DevOps gyakorlatokat alkalmazzák.
Mindkét szerepkör használ eszközöket a monitorozásra, naplózásra, infrastruktúra kódként történő kezelésére és CI/CD-re. Egyaránt használhatják például a Prometheus, Grafana, Jenkins, Terraform és Kubernetes eszközöket, a szervezet specifikus igényeitől és munkafolyamataitól függően.
Abszolút! Az átfedő készségek és eszközkészletek miatt sok szakember vált a két szerepkör között, egyedi keveréket hozva magával az egyikből a másikba.
Nagyobb szervezetek vagy bonyolult infrastruktúrával rendelkező cégek mindkét szerepkört alkalmazhatják, hogy biztosítsák mind a szoftver kiadás hatékonyságát (DevOps), mind a szolgáltatás megbízhatóságát (SRE).
Mindkét szerepkör esetében fontosak lehetnek olyan mutatók, mint a telepítési gyakoriság és a rendszer rendelkezésre állása. Azonban az SRE-k gyakran a Szolgáltatási Szint Célokat (SLO-k) és a Hibatűrési Költségvetést követik, míg a DevOps a telepítési sikerességi arányokra és a változtatások átfutási idejére koncentrálhat.
Míg mindkét szerepkör az együttműködést támogatja, az SRE hangsúlyt fektet a hibákból való tanulásra és a rendszer rugalmasságának biztosítására, míg a DevOps a teljes szoftver szállítási életciklusért való közös felelősségvállalás kultúráját erősíti.
Mindkét szerepkör részt vesz az incidenskezelésben, de az SRE-k nagyobb hangsúlyt fektethetnek az utólagos elemzésekre és a megelőző intézkedések kidolgozására a korábbi incidensek alapján. A DevOps mérnökök gyakran hatékony telepítési visszagörgetési stratégiákon és folyamatos visszajelzési hurkokon dolgoznak.
Sok startupok és a kisebb cégek általában egyesítik a szerepköröket, hogy mindkettő előnyeit kihasználják, olyan szakembereket keresve, akik képesek biztosítani a megbízható rendszereket, miközben a szoftverkiadásokat is zökkenőmentessé teszik. Ahogy nőnek, esetleg specializálhatják a szerepköröket a változó igények alapján.
Ha vállalatod belső állományába IT szakembert keresel, akkor munkaerő-közvetítés szolgáltatás keretében tudunk segíteni. neked. Amennyiben projektedre keresel speciális szaktudással rendelkező IT szakértőt vagy erőforrás-hiánnyal rendelkezel, akkor szólj nekünk és IT contracting szolgáltatásunk keretében elvégezzük a szoftverfejlesztési-, tesztelési-, üzleti elemzési-, üzemeltetési-, vagy akár DevOps feladatokat is!
Hogy elsőként értesülj legújabb blogbejegyzéseinkről, kövess minket a LinkedInen és a Facebookon!