Miben különbözik a network engineer szerepe, feladat és felelőssége a system administratorétól?
More...
Miben különböznek a Network Engineer és a System Administrator feladatai?
Röviden összefoglalva: a Network Engineer elsősorban a szervezet hálózati infrastruktúrájára koncentrál, azok tervezésére és biztonságára összpontosítva a zökkenőmentes kommunikáció érdekében, a System Administrator viszont inkább a belső szerverekkel és rendszerekkel kapcsolatos működési szempontokkal foglalkozik.
Lényegében a Network Engineer kezeli a szervezet adatátviteli hálózatait, míg a System Administrator karbantartja azokat a szervereket és rendszereket, amelyek ezeken a hálózatokon futnak. A szerepek között lehet átfedés, de mindegyiknek megvan a különálló szakterülete és felelősségi köre az szervezetben
Nézzük meg közelebbről a két szerepkör felelősségeit és fókuszterületeit, beleértve a különféle feladatokat, szükséges készségeket, a karrierlehetőségeket, a juttatásokat és még sok mást!

Network engineer vs system administrator: Legfontosabb különbségek
Mindkét szerep egyaránt alapvető egy szervezet IT infrastruktúrájának biztosítása, a technológiai rendszerek zökkenőmentes működése szempontjából.
A network engineer elsősorban a hálózatok tervezésére, megvalósítására és kezelésére összpontosít. Munkaköre magában foglalja a helyi területi hálózatok (LAN-ok), valamint a széles területi hálózatok (WAN-ok) kiépítését. Feladata a megbízható kapcsolatok biztosítása, a hardverelemek, mint például a routerek és switchek konfigurálása, valamint a hálózati teljesítmény folyamatos felügyelete és a felmerülő problémák megelőzésére és megoldására.
A system administrator viszont felelős a szerverek és rendszerek beállításáért, karbantartásáért és optimalizálásáért, amelyek az alkalmazásokat futtatják és az adatokat tárolják. Ezen felül kezeli a szoftverfrissítéseket, biztosítja az adatok integritását és biztonságát, illetve a szoftverekkel és hardverekkel kapcsolatos technikai problémákkal foglalkozik. Felelősségi köre kiterjed a felhasználói fiókok kezelésére, a rendszerbiztonsági mentésekre, és esetleg - a szervezet struktúrájától függően - adatbázis-kezelésre is.
A network engineer a kommunikációs útvonalak alapjait rakják le, biztosítva az adatok hatékony átvitelét, a system administrator gondoskodik arról, hogy az IT rendszerek, beleértve a szervereket és alkalmazásokat, optimálisan és biztonságosan működjenek. Bár szerepkörük eltérő, sok szervezetben gyakran átfedés tapasztalható.
Sok IT osztályon a network engineer és a system administrator szoros együttműködésben dolgozik. Sokszor ezen az együttműködéseb múlik a szervezet IT környezetének sima működése. Bár mindkettőnek megvan a saját egyedi feladatköre, közös erőfeszítéseik biztosítják, hogy a szervezet technológiai infrastruktúrája erős, biztonságos és hatékony legyen.
Network Engineer | System Administrator | |
---|---|---|
Fő feladatok | Számítógépes hálózatok tervezése, megvalósítása és optimalizálása. | Szerverek és egyéb rendszerek telepítése, támogatása és karbantartása. |
Fő felelőségi körök | - Új hálózatok és rendszerek tervezése és megvalósítása. - Hálózati teljesítmény figyelése. - Meglévő hálózatok hibaelhárítása és optimalizálása. | - Meglévő hálózatok hibaelhárítása és optimalizálása. - Rendszer biztonságának felügyelete Szoftverek telepítése és frissítése. - Biztonsági mentések készítése. |
Legfontosabb készségek | Hálózattervezés, hibaelhárítás, mélyreható ismeretek a hálózatokról és protokollokról. | Rendszergazdi feladatok ismerete, hibaelhárítás, a szervezet informatikai infrastruktúrájának ismerete. |
Alkalmazott technológiák | Routerek, switchek, tűzfalak, különféle hálózati eszközök és szoftverek, valamint hálózati protokollok. | Operációs rendszerek (Windows, Linux), szerver hardverek, virtualizációs technológiák, rendszergazdai eszközök. |
Kapcsolat a felhasználókkal | Korlátozott közvetlen kapcsolat; elsősorban arra összpontosít, hogy a hálózati szolgáltatások elérhetőek legyenek a felhasználók számára. | Folyamatos kapcsolattartás, felhasználói problémák megoldása, támogatás nyújtás és hozzáférések biztosítása. |
Network Engineer felelősségei
Hálózati infrastruktúra fejlesztése: A hálózati mérnök elsősorban a szervezeti működést támogató, robosztus, biztonságos és hatékony számítógépes hálózatok fejlesztését és karbantartását végzi.
Hálózat optimalizálása: Biztosítja a hálózatok megfelelő és hatékony működését azáltal, hogy aktívan figyeli és kezeli a hálózati teljesítményproblémákat, és optimalizálja a megbízhatóságot és sebességet.
Hálózatbiztonság: Feladatai közé tartozik továbbá a szervezeti adatok védelmét nyújtó biztonsági infrastruktúra, többek között tűzfalak, vírusirtó rendszerek és behatolás-észlelő rendszerek telepítése és karbantartása.
Teljesítményfigyelés: Felelős a hálózatok folyamatos működéséért és megbízhatóságáért, biztosítva, hogy az adatok zökkenőmentesen áramolhassanak a különböző hálózati eszközökön és felületeken keresztül.
Hálozati mérnök: Példák a faladataira
Rendszeradminisztrátor felelősségei
Rendszerkarbantartás: A rendszergazda elsősorban a szerverek és egyéb számítógépes rendszerek telepítésével, támogatásával és karbantartásával foglalkozik.
Felhasználói fiók kezelés: Felelős a felhasználói fiókok, jogosultságok és a rendszerbiztonság kezeléséért, biztosítva, hogy a jogosult felhasználók hozzáférjenek a szükséges erőforrásokhoz.
Szoftver- és hardverkezelés: Szerepe lényeges eleme a szervezetben használt szoftveralkalmazások és hardvereszközök telepítése, frissítése és karbantartása.
Biztonsági megfelelőség: A system administrator érvényesíti a biztonsági protokollokat, védve a szervezeti adatokat és számítógépes rendszereket az engedély nélküli hozzáféréstől és rosszindulatú támadásoktól.
Rendszerteljesítmény-monitorozás: Folyamatosan figyeli és optimalizálja a számítógépes rendszerek és alkalmazások teljesítményét, biztosítva azok zökkenőmentes és hatékony működését.
Rendszeradminisztrátor: Feladatpéldák
Network engineer vs system administrator: Melyik utat válasszam?
Ha dönteni szeretnél a hálózati mérnök és a rendszergazda szerepkör között, érdemes megvizsgálnod mindkét pozíció hétköznapi feladatait és felelősségeit, hogy meghatározd, melyik illik jobban a képességeidhez és hosszú távú szakmai növekedésedhez.
Amennyiben a network engineert választod, akkor hálózatok tervezésével, telepítésével és kezelésével foglalkoznál. Ez a pozíció gyakorlati, gyakran azonnali problémamegoldást igényel, hogy a szervezeti kapcsolódások és hálózatbiztonság minél előbb helyre álljon. Ez az állás akkor ideális, ha szeretsz hardverekkel dolgozni, értesz a komplex hálózati topológiákhoz, és szívesen keresel megoldást a kapcsolódási problémákra.
A system administrator főként szoftverekkel és rendszerkonfigurációkkal foglalkozik. A munkaköre magában foglalja, a szerverek hatékony működésének biztosítását, a szoftverek frissítését és javítását, felhasználói fiókok kezelését és informatikai támogatás nyújtását. Ez a pozíció akkor lehet vonzó, ha érdeklődsz az operációs rendszerek iránt, szeretsz adatbázisokkal dolgozni.
Tehát, ha vonzó számodra a hardverekkel való szoros munkavégzés, a hálózatok tervezése és hibaelhárítása, akkor a hálózati mérnöki pálya lehet a neked való. Ha viszont inkább a szoftverek, a szerverkezelés felé húz a szíved, akkor a rendszergazdai szerep lehet a jobb választás.
Gyakorlati tapasztalat, gyakornoki programok vagy akár rövid tanfolyamok is segíthetnek jobban megismerni a két szerepkört, így jól megfontolt döntést tudsz hozni. Mindkét szerepkör különböző kihívásokat és előnyőket kínál, ezért fontos, hogy megértsd és összhangba hozd a technológiai területen belüli lelkesedésedet és motivációdat egy kielégítő és sikeres karrier érdekében.
További információ: Network engineer és system administrator: Mi a különbség?
Network engineer vs system administrator: Karrierút
Network engineer karrier fejlődés
- 1Pályakezdő: Általában olyan pozíciókban kezdel, mint hálózati támogató technikus vagy junior hálózati mérnök, ahol gyakorlati tapasztalatokat szerezhetsz a hálózati eszközökkel, szoftverekkel és protokollokkal kapcsolatban.
- 2Hálózati mérnök: Kellő tapasztalattal több felelősséget vállalhatsz, kezelheted és konfigurálhatod a hálózatokat, hibaelhárítást végezhetsz, és biztosíthatod a rendszer optimális teljesítményét és biztonságát
- 3Senior hálózati mérnök: Ebben a szakaszban összetett hálózattervezéséért és megvalósításáért leszel felelős, gyakran felügyeled a junior mérnökök és technikusok munkáját.
- 4Lead Network Engineer/Network Architect: Ezen a szinten vezetői szerepet töltesz be, megtervezed és kialakítod a hálózati infrastruktúrát, miközben biztosítod, hogy az összhangban legyen a szervezet üzleti igényeivel és céljaival.
- 5Hálózati igazgató/Chief Network Architect: Az ebben a szakaszban felügyeled a szervezet teljes hálózati infrastruktúráját, magas szintű stratégiai döntéseket hozol, és vezeted a hálózati szakemberekből álló csapatokat.
Rendszeradminisztrátor karrier fejlődés
- 1Pályakezdő: Mint kezdő rendszergazda, támogatási szakértőként vagy junior rendszergazdaként kezdhetsz, ahol megismerkedhetsz a rendszerkonfigurációval, karbantartással és támogatással.
- 2Rendszergazda: Később teljes felelősséget vállalhatsz a rendszerek fenntartásáért, biztosítva azok hatékonyságát, biztonságát és funkcionalitását.
- 3Senior Rendszergazda: Ezen a szinten komplex környezeteket kezelsz, gyakran felügyelve más rendszergazdák munkáját és tervezve a rendszerek bővítését és frissítését.
- 4Vezető Rendszergazda/Rendszermérnök: Ebben a szerepkörben jelentős felelősséget és vezetői szerepet töltesz be, hozzájárulva tervezéshez, stratégia alkotáshoz, valamint a rendszerarchitektúrához és kapcsolódó technológiákhoz kötődő döntéshozatalhoz.
- 5IT Menedzser/Systems Manager: Amikor menedzsment szerepkörbe lépsz, felelőssé válsz a szervezet teljes IT infrastruktúrájának felügyeletéért, és szerepet játszhatsz a stratégiai tervezésben és fejlesztésben.
Mint sok IT pozíció esetében, ezeknek a szerepköröknek a karrierfejlődése sem feltétlenül lineáris.
Átléphetsz különböző IT szerepkörökbe, specializálódhatsz szűkebb területekre, vagy előreléphetsz vezetői pozíciókba, attól függően, hogy milyen karriercéljaid, képességeid vannak, valamint a szervezet igényeitől függően
Network engineer vs system administrator: Fizetések összehasonlítása
A hálózati mérnökök és rendszergazdák fizetéseinek eltérése képességeiktől, az iparágban tapasztalható különböző kereslettől, és szerepeik egyedi követelményeitől függ.
A pályakezdő hálózati mérnökök havonta áltlag 700 000 és 900 000 forint közötti kezdő fizetésre számíthatnak. Ez változhat a helyszín, a vállalat mérete és a specifikus iparág függvényében. Másrészt a pályakezdő rendszergazdák tipikusan havi 700 000 és 800 000 forint közötti kezdő fizetést kapnak, ami tükrözi a létfontosságú rendszerműveletek fenntartásával és konfigurálásával járó felelősséget.
Ahogy gyarapítják tapasztalataikat és finomítják szakmai készségeiket, mind a network engineerek, mind a system administratorok értelem szerűen növekvő kereseti lehetőségeket tapasztalhatnak. A középszintű hálózati mérnökök 900 000 és 1 200 000 forint közötti fizetésre számíthatnak, míg a tapasztalt rendszergazdák 800 000 és 1 100 000 forint közötti fizetést kereshetnek. A mindkét területen betöltött senior vagy vezetői pozíciókban a fizetések gyakran meghaladják a 1 200 000 forintot, a pontos összegek a szerepkör összetettségétől és felelősségi szintjétől függően változhatnak.
Ezek a fizetési tartományok jelentősen ingadozhatnak különböző befolyásoló tényezők miatt. A földrajzi elhelyezkedés nagyon fontos tényező; például a technológiai központok és a nagyvárosok hajlamosak magasabb kompenzációs szinteket kínálni a tehetségek vonzása és megtartása érdekében. A foglalkoztató vállalat mérete és szektora is jelentős, a nagyobb vállalatok és bizonyos nagy keresletű iparágak gyakran magasabb fizetéseket kínálnak. Végül a jelentkező egyéni képességei, tanúsítványai és tapasztalatai nagyban hozzájárulnak piaci értékükhöz és kereseti potenciáljukhoz ezen dinamikus és versenyképes területeken.
Gyakran Ismételt Kérdések
A hálózati mérnökök elsősorban a hálózatok tervezésével, megvalósításával és kezelésével foglalkoznak, biztosítva az adatok hatékony kommunikációját és kapcsolódását. Ezzel szemben a rendszergazdák felelősek a szerverek és számítógépek telepítéséért, támogatásáért és kezeléséért egy szervezeten belül.
Igen, gyakran együttműködnek, különösen a nagyobb projektekben, amelyek magukban foglalják mind a rendszerek, mind a hálózati konfigurációk beállítását. Közös szakértelmük biztosítja, hogy az informatikai megoldások nemcsak funkcionálisak legyenek, hanem hatékonyan kapcsolódjanak össze és biztonságosak is legyenek.
Bár van némi átfedés, a network engineerek általában mélyebben elmerülnek olyan feladatokban, mint a routerek, switchek és tűzfalak konfigurálása, a hálózati teljesítmény optimalizálása és a hálózatbiztonság. A system administratorok inkább a szerverek kezelésére, a szoftverek telepítésére és frissítésére, valamint a felhasználói szintű problémák kezelésére összpontosítanak.
Mindkét szerepkör leterhelő lehet, különösen akkor, ha olyan problémák merülnek fel, amelyek befolyásolják a vállalat működését. A rendszergazdák esetében azonnali nyomás alakulhat ki, amikor a szerverproblémák közvetlenül érintik a felhasználók hozzáférését, míg a hálózati mérnökök nagyobb infrastrukturális átalakítások vagy biztonsági incidensek során tapasztalhatnak stresszt. Ezt természetesen gyakran befolyásolja a vállalati környezet, a támogató struktúrától és az adott időben felmerülő konkrét kihívásoktól.
A tapasztalat és a tanúsítvány egyaránt alapvető fontosságú, de a jelentősége változhat. Azokban a pozíciókban, ahol azonnali jártasságra van szükség, a tapasztalat előnyt élvezhet. A képzési lehetőségeket kínáló szerepkörök esetében elfogadható lehet a kevesebb tapasztalattal rendelkező, de tanúsítvánnyal bíró jelöltek alkalmazása.
A problémamegoldó képességekre, az alkalmazkodóképességre, az erős kommunikációs készségekre és a kooperatív hozzáállásra érdemes odafigyelni mindkét szerepkör esetében. Emellett a részletekre való odafigyelés és a stresszkezelési készségek is fontossak lehetnek, tekintettel ezeknek a pozíció leterhelő természetére.
Ha vállalatod belső állományába IT szakembert keresel, akkor munkaerő-közvetítés szolgáltatás keretében tudunk segíteni. neked. Amennyiben projektedre keresel speciális szaktudással rendelkező IT szakértőt vagy erőforrás-hiánnyal rendelkezel, akkor szólj nekünk és IT contracting szolgáltatásunk keretében elvégezzük a szoftverfejlesztési-, tesztelési-, üzleti elemzési-, üzemeltetési-, vagy akár DevOps feladatokat is!
Hogy elsőként értesülj legújabb blogbejegyzéseinkről, kövess minket a LinkedInen és a Facebookon!