Érdekelne a mendzsment, de még nem tartasz ott? Mutatjuk, hogyan válthatsz technikai/műszaki szerepkörből menedzsment pozícióra!
More...
Szívesen elindulnál menedzsment irányba? Ha érzed magadban az igényt a nagyobb felelősséget igénylő feladatokra, szívesen szervezel, szíveden viseled a csapatod sorsát és jól kommunikálsz, valószínűleg jó helyen nézelődsz.
Sokat tehetsz azért, hogy fejleszd a menedzsment pozíciókhoz szükséges készségeidet, és egy kis proaktivitással megspékelt tudatossággal jelentősen meggyorsíthatod a folyamatot.
Lássuk, milyen lépéseket érdemes végiggondolnod ehhez!
#1 Tudatosítsd, hogyan változnak a szerepkörök menedzsment pozícióban
Amikor menedzsment pozícióra váltasz, a hands-on munka háttérbe szorul. A fókusz a projektekre, a csapatra, a stratégiára tevődik át. Például: IT szakemberként a napi kódolás helyett feladattervezéssel és delegálással foglalkozol majd.
#2 Fejleszd célzottan a vezetői készségeidet
A menedzsment szerep erős vezetői készségeket igényel. Ilyen például a csapat motiválása, az építő jellegű visszajelzés és a konfliktuskezelés. Érdemes vezetői kurzusokon részt venni, vagy tapasztalt menedzserektől mentorálást kérni. Ilyen skillek például az alábbiak:
- 1Kommunikáció: Ez a legfontosabb! A hatékony kommunikáció a vezetés alapja. Egyrészt azért, mert csak így lehet több ember közös munkáját összehangolni, másrészt pedig azért, mert gyakran ütköző vélemények esetén kell közösen döntést hozni. Ez csak akkor működhet, ha jól kommunikálunk és ügyesen kezeljük a konfliktusokat.
- 2Problémamegoldás: Bár mondhatnánk, hogy az egész élet problémák megoldásának sorozatából áll, menedzsment pozícióban ez hatványozottan igaz. Fontos, hogy tudj kreatív (vagy szituációtól függően éppen működőképes) megoldásokat találni, amelyek továbbviszik a projekteket. Ez a készség minden kihívással fejlődik.
- 3Rugalmasság: Az, hogy képes vagy rugalmasan reagálni a változásokra vagy váratlan helyzetekre, ma már alapvető. Hányszor kerül homokszem a gépezetbe egy átlagos héten? A rugalmasság segít abban, hogy ne ragadj le egyetlen megoldásnál, tudj újratervezni és nyitott maradj az újdonságokra.
- 4Priorizálás: Ha menedzsment pozícióban vagy, jó eséllyel majdnem mindig be vagy táblázva, ilyenkor pedig muszáj jól felmérni a feladatok fontossági sorrendjét. De nem csak magadra kell gondolnod: a menedzsment részeként rengeteget delegálsz, feladatokat osztasz ki, ezért a beosztottjaid munkamennyiségére és leterheltségére is figyelned kell majd. Ehhez tudni kell jól priorizálni.
#3 Tanulj bele
A sikeres menedzserek hatékonyan osztják be az időt, az erőforrásokat és jól kezelik a leszállítandókat. Ehhez nagy segítség az Asana, Trello vagy Jira; ha eddig nem használtad, érdemes valamelyiket bevezetni a csapatmunka szervezéséhez. Az Agile/ Scrum módszertanok alaposabb, mélyremenő megismerése is hasznos.
#4 Kommunikálj hatékonyan
Fentebb már említettük: a kommunikáció az egyik, ha nem a legfontosabb skill ebben a szerepben. Világosan kell átadnod az elvárásokat, jó és rossz híreket kell megosztanod, meg kell hallgatnod a csapat aggodalmait, és el kell simítanod az esetleges konfliktusokat. Az aktív hallgatás és a lényegre törő kommunikáció javítja a csapatdinamikát és így a projekt eredményeit is.
#5 Építs érzelmi intelligenciát
Az érzelmi intelligencia segít megérteni és kezelni a saját és a csapattagjaid érzelmeit. Ez nemcsak javítja a kapcsolataid, pozitív munkakörnyezetet is teremt. Figyelj aktívan másokra, és próbáld megérteni az ő nézőpontjukat és érzelmeiket. Részletesebben:
- 1Gyakorold az aktív hallgatást: Figyelj teljes mértékben arra, aki beszél, anélkül hogy félbeszakítanád vagy azon gondolkodnál, mit válaszolj. Ez tiszteletet mutat és segít igazán megérteni a másik nézőpontját. Menedzsment pozícióban elengedhetetlen, minden más pozícióban erősen hasznos!
- 2Képzeld magad a másik helyébe: Gondolj bele, hogyan éreznél, ha a másik személy helyzetében lennél. Ez a mentális gyakorlat segít abban, hogy mélyebben kapcsolódj az érzelmeikhez és reakcióikhoz.
- 3Tegyél fel nyitott kérdéseket: Bátorítsd a többieket, hogy osszák meg gondolataikat és érzéseiket azzal, hogy olyan kérdéseket teszel fel, amelyekre nem lehet egyszerű igennel vagy nemmel válaszolni. Ezzel nemcsak azt mutatod, hogy törődsz velük, hanem mélyebb betekintést is nyerhetsz az élményeikbe.
- 4Figyeld a testbeszédet és a hangnemet: Fordíts figyelmet a nonverbális jelekre, mint például a testbeszéd és a hanghordozás. Ezek gyakran többet elárulnak az illető valódi érzéseiről, mint a szavak, így nagyobb megértéssel tudsz reagálni.
- 5Gondolkodj el a saját érzelmeiden: Rendszeresen szánj időt arra, hogy átgondold, hogyan reagálsz különböző helyzetekben. Ha jobban megérted a saját érzelmeidet, könnyebben felismerheted és megértheted mások érzéseit is.
#6 Fejleszd az üzleti érzéked
Fontos, hogy megértsd a projektjeid üzleti oldalát. Ez nem egyik pillanatról a másikra fog megtörténni, de sokat tehetsz érte autodidakta tanulással és tanfolyamokkal is. Tanulj a pénzügyi tervezésről és a stratégiai döntéshozatalról. Ez segít összehangolni a csapatod munkáját a cég céljaival; a megalapozott döntéshozatalhoz is szükség lesz rájuk.
#7 Támogasd az együttműködést
Bátorítsd a jó csapatmunkát és az együttműködést a csapatodban. Teremts nyitott légkört, ahol a csapattagok kényelmesen oszthatják meg ötleteiket és visszajelzéseiket. Ez egy sokkal egészségesebb, jobban működő dinamikát eredményez, ráadásul újszerű megoldásokhoz és erősebb, összetartóbb csapathoz is vezethet. És hát mire vágyhatnál jobban menedzsment pozícióban?
#8 Menedzsment pozícióban se hagyd abba a technikai tanulást
Egy vezetőnek sosem szabad abbahagynia a technikai tudás fejlesztését, mert ez segít abban, hogy releváns maradjon, és jobban kapcsolódjon a csapata munkájához. Ha naprakész maradsz, könnyebben hozol jó döntéseket, jobban tudsz irányítani, és hatékonyabban kommunikálsz a technikai kollégákkal. Emellett előbb észreveszed a lehetséges problémákat, jobban megérted a csapatod kihívásait, és érdemben tudsz hozzászólni a technikai megbeszélésekhez is.
Persze vannak korlátai annak, hogy mennyire lehet lépést tartani az újdonságokkal, hiszen (definíció szerint) a vezetői feladatok viszik el a legtöbb időt. Nem fogsz tudni minden részletet olyan mélységben elsajátítani, mint korábban.
Ehelyett arra érdemes koncentrálni, hogy megértsd az iparágad és a csapatod számára legfontosabb trendeket, eszközöket és fogalmakat, és a mélyebb szakértelmet meghagyod a technikai csapatnak. Az egyensúly a vezetői feladatok és a technikai tudás frissítése között fontos, de inkább a tájékozódásra kell fókuszálni, nem minden apróság elsajátítására.
#9 Kérj visszajelzést és reflektálj
Rendszeresen kérj visszajelzést a csapatodtól és a kollégáidtól a vezetési stílusodról. Gondolkozz el a visszajelzéseken, azonosítsd a fejlődési területeket. Ez a folyamatos visszajelzés és reflektálás segíthet abban, hogy hatékony és tiszteletben álló vezetővé képezd magad.
#10 Mérd fel a belső menedzsment lehetőségeket
Amint eldöntötted, hogy vezetői szerepre készülsz, már el is kezdheted a felkészülést—ideális esetben még az első interjú előtt. Minél hamarabb kezded, annál jobb, de ha most jöttél rá, hogy menedzseri pozíciót szeretnél, akkor is van néhány lépés, amit azonnal megtehetsz. Fejezd ki érdeklődésed a nagyobb vezetői felelősségek iránt, és magyarázd el, miért érzed úgy, hogy készen állsz erre a következő lépésre. Emeld ki minden releváns tapasztalatodat, még akkor is, ha informális, például projektek vezetése vagy kollégák mentorálása.
Ezután kérj lehetőségeket a szükséges készségek fejlesztésére. Ez lehet kisebb vezetői szerepek vállalása, például egy csapat irányítása egy projekten belül, vagy részvétel képzési programokban. Mutasd meg az elkötelezettséged azzal, hogy aktívan kérsz visszajelzést és kész vagy fejlődni.
Végül tedd egyértelművé, hogy szívesen összehangolnád személyes karriercéljaidat a vállalat céljaival, és kérj útmutatást arra, hogyan pozicionálhatod magad a jövőbeni vezetői lehetőségekhez. Ez a proaktív hozzáállás jelzi, hogy komolyan gondolod a vezetői szerepet, és segíthet abban, hogy jó úton haladj a szervezeten belül.
#11 Kezdd el a célzott álláskeresést
Ha házon belül nem várható új menedzsment pozíció vagy üresedés, keress olyan lehetőségeket, amelyek illenek a képességeidhez és karriercéljaidhoz. Ne félj közvetlenül kapcsolatba lépni a recruiterekkel vagy a cégek képviselőivel. A Bluebirdnél mindig találsz izgalmas nyitott IT állásokat!
Ha tetszettek a fenti tippek, érdekelhet ez a cikkünk is LinkedIn profil témában.
IT szakember vagy és IT menedzseri pozíciót keresel? Jelentkezz állásajánlatainkra és töltsd fel CV-det!
Ha a blogbejegyzéseinkről mindig elsőként akarsz értesülni, kövess minket LinkedInen és Facebookon is.