Test Engineer

Tesztelő Budapest Jelentkezem az állásajánlatra
Megjelenés dátuma: 2020 január 16, csütörtök Azonosító: 2561

Our international partner, based in Budapest, in the 1st district is looking for a Test Engineer.

Munkakör:
Tesztelő
Budapest

Tasks

  • Creating and reviewing test specifications, methods, plans, cases, and test data
  • Test execution and monitoring for function, integration, system, performance, field and acceptance test (manual and automated)
  • Error analysis and classification, defect tracking (JIRA)

Requirements

  • Graduate of a technical college or university
  • Minimum 2 years of experience as a test engineer in full time
  • Test management tools (Jira, Spira), SQL, Oracle database, Linux
  • Good command of English language

Advantages

  • ISTQB CT-FL or higher, Automated test tools, scripting

Our offer

  • Economically stable and growing enterprise in a high-tech environment
  • Excellent working environment and atmosphere
  • Competitive remuneration package

Jelentkezés CV feltöltésével vagy LinkedIn profillal

A *-al jelölt mezők kitöltése kötelező