.Net Lead Developer

Fejlesztés Szeged Jelentkezem az állásajánlatra
Megjelenés dátuma: 2020 szeptember 16, szerda Azonosító: 2748-1

We are looking for a .NET lead developer with experience in leading small and medium scale projects and teams. The place of employment is Szeged, the headquarter of the company is Budapest.

Munkakör:
Fejlesztő
Szakirány:
Fejlesztés
Munkavégzés helye:
Szeged

Tasks

  • Contributing in all phases of delivering .NET based solutions as Technical Lead
  • Leading a small-medium, .NET development team
  • Championing .NET based technologies within the company

Requirements

  • BSc/MSc in Computer Science, Engineering or in a related subject
  • 6+ years proven experience as a .NET Software Developer
  • 2+ years proven experience as Team Lead
  • Strong .NET and .NET Core knowledge
  • Strong C# programming skill
  • SQL knowledge
  • Web development experience
  • Good level HTML, JavaScript and CSS knowledge
  • Good Enlish language skills

Our offer

  • Long term commitment from our side
  • Project variety
  • Agile development methodologies
  • Freedom in technology
  • Home office (some days a week)
  • Regular team buildings
  • Nice, new office

Jelentkezés CV feltöltésével vagy LinkedIn profillal

A *-al jelölt mezők kitöltése kötelező