Java developer (Kubernetes, micro services etc)

Java fejlesztő Budapest Jelentkezem az állásajánlatra
Megjelenés dátuma: 2019 október 22, kedd Azonosító: 2301

Our client is a continuously developing, data-driven company with offices in Paris, Barcelona and Budapest. They mainly focus on metasearch engineering.

Munkakör:
Fejlesztő
Szakirány:
Java fejlesztő
Budapest

Responsibilities

  • Improve the products by implementing new business requirements
  • Maintain the quality of existing functionalities
  • Have a customer-oriented mindset by providing high performance APIs for our users seamless experience
  • Contribute to the automation of different aspects such as operation, administration and fine-tuning of CI/CD
  • Enhancing scalability of the components
  • Identify bottlenecks and analyze security and application issues

Requirements

  • Strong experience with Java development
  • Experience with a DI framework
  • RDBMS
  • Web APIs
  • Git or other VCS
  • Maven / Gradle

Advantages/ used technologies

  • Tomcat, Servlet, JSP
  • Spring Framework
  • Guice
  • MySQL
  • Cassandra
  • GitLab and GitLab CI/CD
  • Docker and Kubernetes
  • High traffic web applications
  • Incident Management and Root Cause Analysis
  • Micro services

Jelentkezés CV feltöltésével vagy LinkedIn profillal

A *-al jelölt mezők kitöltése kötelező