Java developer

Java fejlesztő Budapest Jelentkezem az állásajánlatra
Megjelenés dátuma: 2019 június 25, kedd Azonosító: 2300

We are looking for a Java developer for one of our teams that works on Web based Java project for a market-leading company.

Munkakör:
Fejlesztő
Szakirány:
Java fejlesztő
Budapest

Responsibilities

  • Contributing in all phases of the development lifecycle
  • Writing clean Java code

Requirements

  • 3 years proven experience in a Java Software Developer role
  • Hands on web development experience
  • Good Java knowledge
  • Mid-level Enterprise Java knowledge
  • Mid-level SQL knowledge
  • Mid-level HTML, JavaScript and CSS knowledge
  • Familiarity with Agile frameworks is a plus
  • Used technologies Java EE, Spring, web services, Oracle, Hibernate, JavaScript, HTML, CSS, XML, AWS