JAVA Developer

Java fejlesztő Budapest Jelentkezem az állásajánlatra
Megjelenés dátuma: 2019 május 15, szerda Azonosító: 2225

New and further development of our cloud-enabled SCS/Microservice oriented gaming systems Architecture/design, implementation and testing in an agile environment (SCRUM/Kanban, SAFE4)

Munkakör:
Fejlesztő
Szakirány:
Java fejlesztő
Budapest

Expertise & Experience:

  • Completed technical education in IT (at least HTL level)
  • Excellent knowledge of Java (2+) , JUnit and at least one IDE
  • Good knowledge of JEE, JEE Microprofile, REST, JSON
  • Personal initiative, high level of quality awareness, accuracy and team spirit
  • Good English skills

Your personal strengths:

  • Excellent communication skills
  • High quality and responsibility in own work
  • Advanced time management and problem solving skills

Advantages:

  • Experience in Gitlab, Maven, Jenkins, Docker and OpenShift
  • Advantageous handling of databases (JPA, SQL basic knowledge)

Our offer:

  • Economically stable and growing enterprise in a high-tech environment
  • Excellent working atmosphere
  • Competitive remuneration package