Fullstack developer

Java fejlesztő, JavaScript fejlesztő, Egyéb fejlesztő Budapest Jelentkezem az állásajánlatra
Megjelenés dátuma: 2019 november 28, csütörtök Azonosító: 2431

Our international partner, based in Budapest, in the 1st district is looking for a Fullstack developer.

Munkakör:
Fejlesztő
Szakirány:
Java fejlesztő, JavaScript fejlesztő, Egyéb fejlesztő
Budapest

Tasks

  • Development of our cross-platform front-end application in Java and JavaScript running on different devices
  • Architecture, design, implementation and testing in an agile environment (Scrum, Kanban, SAFe)
  • Implementation of new architecture principles in the new software generation

Requirements

  • Completed education in computer science or IT
  • Excellent knowledge of Java and web technologies with proven experience of minimum 3 years
  • Practical experience in JavaScript, TypeScript, HTML and CSS
  • Knowledge of best practices
  • Personal initiative and engagement, high level of quality awareness, accuracy and team spirit in a distributed, international team
  • Good English skills

Advantages

  • Angular knowledge is an advantage
  • Experience in Mercurial, Gradle, Jenkins, Nexus, REST, gRPC, RxJs
  • German knowledge

Our offer

  • Economically stable and growing enterprise in a high-tech environment
  • Excellent working atmosphere
  • Competitive remuneration package

Jelentkezés CV feltöltésével vagy LinkedIn profillal

A *-al jelölt mezők kitöltése kötelező

Kérdése van?Segítünk! Hívjon minket az alábbi telefonszámon!+36 1 266 24 20