Database Administrator (PostgreSQL)

Adatbázis üzemeltető Budapest Jelentkezem az állásajánlatra
Megjelenés dátuma: 2019 november 18, hétfő Azonosító: 2497

We are looking for a mid level Database Administrator who could help our client in two of their most prestigious, international product development projects. The systems currently use Oracle and Sybase Database and they will use PostgreSQL in the near future - the migration is the first challenge in this role. The databases are hosted in AWS.

Munkakör:
Üzemeltető
Szakirány:
Adatbázis üzemeltető
Budapest

Responsibilities

  • Database maintenance
  • Data Extraction, Transformation, Loading (ETL)
  • Database migrations
  • Database backup and recovery
  • Database security and authentication
  • Capacity planning
  • Performance monitoring
  • Database tuning
  • Troubleshooting
  • SQL programming
  • Developer support

Requirements

  • 3+ years proven experience as Database Administrator
  • 1+ years proven experience working with PostgreSQL
  • Good English skills

Advantages

  • AWS experience
  • Java programming experience

What we offer

  • Stable team
  • Long term commitment from our side
  • Working in the cloud
  • Daily English usage
  • Home office (some days a week)
  • Regular team buildings
  • Nice, new office
  • Free English course
  • Dinner allowance
  • Technical courses

Jelentkezés CV feltöltésével vagy LinkedIn profillal

A *-al jelölt mezők kitöltése kötelező

Kérdése van?Segítünk! Hívjon minket az alábbi telefonszámon!+36 1 266 24 20