Data Scientist

Adattárház, BI fejlesztő Budapest Jelentkezem az állásajánlatra
Megjelenés dátuma: 2020 február 25, kedd Azonosító: 2598

Our client is a continuously developing, IT company with offices in Paris, Barcelona and Budapest. They mainly focus on metasearch engineering. Now, they are looking for a Data Scientist.

Munkakör:
Fejlesztő
Szakirány:
Adattárház, BI fejlesztő
Budapest

Tasks

  • Transforming the company into an efficient data driven one
  • Working closely with other engineers, data analysts, product and software development teams
  • Maintaining and improving the AB testing framework
  • Improving and running the dashboard system
  • Creating reports and tools for a fast and reliable data analysis
  • Developing data products
  • Identify hotspots in data

Requirements

  • Experience in relevant IT field
  • Python/Scala/SQL/Spark (to analyze huge amount of data)
  • Data Visualization with R Shiny, Apache Zeppelin, and Cube.js with Metabase
  • Docker (for microservices)
  • HDFS (for distributed data storage)
  • Airflow for scheduling our daily/weekly batch jobs (ETL)
  • Kafka for streams
  • Snowplow for event tracking
  • English knowledge

Our offer

  • Opportunity to join a friendly, international team
  • Easy to access, calm and cozy office in the heart of Budapest
  • Flexible working hours
  • Team building events

Jelentkezés CV feltöltésével vagy LinkedIn profillal

A *-al jelölt mezők kitöltése kötelező