Cyber Security – Support Specialist

IT biztonság Budapest Jelentkezem az állásajánlatra
Megjelenés dátuma: 2020 február 24, hétfő Azonosító: 2472-1

We are looking for a Cyber Security Support Specialist for one of our multinational partner.

Munkakör:
Üzemeltető
Szakirány:
IT biztonság
Budapest

Tasks

  • Monitor, detect and triage cyber security events, anomalies and/or trends in threat landscape using internal and external logging and monitoring sources.
  • Complete the containment and analysis for cyber security incidents in a timely manner to minimize business impact.
  • Coordinate the eradication and remediation steps during cyber security incidents with IT counterparts.
  • Maintain excellent customer engagement and relationships, listening to voice of the customer.
  • Act as a communication interface between the incident management and other InfoSec/non-InfoSec functions.

We d like to hear about you if:

  • you have an IT degree
  • you have 1-2 years of experience in similar fields (eg. 2nd level helpdesk, networking field, etc)
  • you understand TCP/IP, UDP, DNS, FTP, NetBIOS, and other protocols
  • you have a fluent English and Hungarian knowledge
  • you are ready to work in shifts

Advantages

  • Experience with SIEM and/or IDPS tools
  • Certifications GIAC (GSEC, GCED, GCIH, GCIA etc.) CCNA, CISSP

Our offer

  • Competitive remuneration package (bonus, fringe benefits, shift bonus)
  • The chance to step forward into ethical hacking or engineering direction

Jelentkezés CV feltöltésével vagy LinkedIn profillal

A *-al jelölt mezők kitöltése kötelező

Kérdése van?Segítünk! Hívjon minket az alábbi telefonszámon!+36 1 266 24 20