Mit is jelent pontosan az imposztor szindróma? Miért fontos leküzdeni és milyen módszerek segítenek ebben? Mutatjuk!
More...
Imposztor szindróma jelentése
Az imposztor szindróma egy olyan pszichológiai minta, amikor az egyén kétségbe vonja saját sikereit, képességeit vagy tehetségét, és attól fél, hogy "leleplezik", mint csalót – annak ellenére, hogy nyilvánvaló bizonyítékok vannak a teljesítményére. Az imposztor szindrómával küzdők gyakran a szerencsének vagy külső tényezőknek tulajdonítják a sikereiket a saját képességeik helyett.
Fontos megjegyezni, hogy az imposztor szindróma nem orvosi vagy pszichológiai diagnózis; inkább egy gyakori élmény, amit sokan átélnek, különösen szakmai vagy akadémiai környezetben. Bár okozhat stresszt, önbizalomhiányt és szorongást, nem tekinthető klinikai szindrómának vagy rendellenességnek. Ha azonban ezek az érzések komolyan befolyásolják a mindennapi életet vagy a mentális egészséget, érdemes lehet szakemberrel beszélni.
Ha folyamatosan úgy érzed, hogy nem érdemled meg a sikereidet, vagy attól félsz, hogy mások rájönnek, hogy nem vagy olyan kompetens, mint hiszik, akkor lehet, hogy imposztor szindrómát tapasztalsz.
Hogyan küzdhető le az imposztor szindróma?
Az alábbi guide-ban elsősorban IT szakemberek mindennapjaiból adunk példákat, de olvass tovább akkor is, ha nem IT területen dolgozol. A lépések bárki számára ugyanolyan relevánsak lesznek!
1. lépés: Ismerd fel az imposztor szindrómát
Az első lépés az imposztor szindróma legyőzéséhez, hogy egyáltalán felismerd. Sok fejlesztő és IT szakember nagy nyomás alatt dolgozik, okos, tehetséges kollégákkal körülvéve, így nem csoda, ha nem érzed magad "elégnek". Ha folyamatosan lekicsinyled a sikereidet, vagy úgy érzed, hogy „megjátszod magad”, akkor ezek a gondolatok nagy valószínűséggel az imposztor szindróma részei. Attól még, hogy csalónak érzed magad, nem leszel tényleg az.
Először is, próbáld meg beazonosítani azokat a helyzeteket, amikor ezek a kétségek előjönnek. Fejlesztés közben? Kódellenőrzések során? Vagy amikor megbeszéléseken kell prezentálnod? A projektek jelentős része bonyolult, így teljesen normális, ha néha elveszve érzed magad, de ez nem azt jelenti, hogy alkalmatlan vagy.
Ha néha nem értesz mindent azonnal, az a tanulási folyamat része, még akkor is, ha tapasztalt mérnök vagy. Fontos felismerni, hogy mindenki, bármennyire is profi, rendelkezni fog hiányosságokkal. Ennek tudatosítása segít megtörni az önbizalomhiányt.
2. lépés: Kövesd nyomon az eredményeid és a fejlődésed
Amikor imposztor szindrómát érzel, könnyű elfelejteni vagy alábecsülni a korábbi sikereidet. Ennek ellensúlyozására hasznos, ha elkezdesz egy naplót vezetni az elért eredményeidről. Legyen szó egy nehéz hiba kijavításáról, egy új funkció elindításáról vagy egy folyamat javításáról... jegyezd fel!
Készíts egy dokumentumot/ táblázatot, ahol minden eredményedet rögzíted. Lehet, hogy eleinte furcsának tűnik, de idővel ez bizonyíték lesz arra, hogy valódi és értékes munkát végzel.
Amikor kétségek merülnek fel benned, nézd vissza a munkáidat. Megoldottál egy olyan problémát, amit mások nehéznek találtak? Hozzájárultál egy olyan kódbázishoz, ami segítette a csapatot? A korábbi sikerek felismerése segíthet perspektívába helyezni az imposztor szindrómával érkező érzéseket.
3. lépés: Alakítsd át a negatív gondolatokat
Az imposztor szindróma gyakran mélyen rögzült negatív gondolatmintákból ered. Ahhoz, hogy ezt leküzdd, fontos átkeretezni ezeket a gondolatokat.
Az IT-ban minden folymatosan változik, lehetetlen mindent tudni, és ezt nem is várja tőled senki. Ahelyett, hogy a tudáshiányodat kudarcként élnéd meg, tekints rá úgy, mint fejlődési lehetőség.
Próbáld ki a kognitív viselkedésterápia (CBT) néhány technikáját. Amikor egy olyan gondolat, mint "Nem vagyok elég jó" megjelenik, kérdezd meg magadtól: “Mi a bizonyíték mellette és ellene?” A legtöbb esetben azt fogod látni, hogy a bizonyítékok nem támasztják alá az imposztor érzéseidet. Az ilyen gondolatok átalakítása gyakorlást igényel, de hosszú távon nagyon hatékony lehet az imposztor szindróma leküzdéséhez.
4. lépés: Kapcsolódj egy támogató közösséghez
Az elszigeteltség felerősítheti az imposztor szindrómát, különösen IT területen, ahol a távmunka és az egyéni feladatok gyakoriak. Ezért fontos, hogy kapcsolatba lépj másokkal, akik megértik, min mész keresztül. Lehetnek ezek kollégák, online tech közösségek, vagy mentorok, akik hasonló küzdelmeken mentek keresztül.
Csatlakozz fejlesztői közösségekhez GitHubon, Stack Overflow-n vagy Redditen, ahol első kézből láthatod, hogy mindenki (tapasztalati szinttől függetlenül!) szembesül kihívásokkal és kételyekkel. Egy: ezeken a platformokon megoszthatod a nehézségeid és a sikereid. Kettő: mások történetei segíthetnek elfogadni azt, hogy időnként te is elveszettnek érzed magad.
5. lépés: Fogadd el, hogy nem lehet mindig tökéletesnek lenni
Fontos megérteni, hogy még a legjobbak is követnek el hibákat, és a kudarcok gyakran a leggyorsabb/ leghatékonyabb tanulási lehetőségeket adják.
Persze az, hogy elfogadod, nem kell tökéletesnek lenned, nem azt jelenti, hogy lejjebb kellene adnod az elvárásaidat. Inkább arról van szó, hogy felismered, amikor valami már "elég jó" a feladathoz. Ne a tökéletességet célozd, hanem a fejlődést!
Imposztor szindróma: 12 gyakori tévhit... és a valóság
1. Tévhit: Az imposztor szindróma és az alázat ugyanaz.
Valóság: Az utóbbi a saját korlátaid felismerése, míg az előbbi az eredményeid megkérdőjelezéséről szól. Az alázat egészséges önismeret, az imposztor szindróma viszont ártalmas önbizalomhiány.
2. Tévhit: Ha mások sikeresnek látnak, nem fogod imposztornak érezni magad.
Valóság: A külső visszajelzés nem mindig oszlatja el a belső kétségeket. Az önértékelés gyakran eltér attól, ahogy mások látnak minket, még elismert IT-szakemberek esetében is.
3. Tévhit: Az imposztor szindróma azt jelenti, hogy nincs önbizalmad.
Valóság: Az önbizalommal együtt is létezhet ez az érzés; inkább konkrét eredmények megkérdőjelezéséről szól, nem pedig általános önbizalomhiányról. Lehet, hogy egyes területeken magabiztos vagy, miközben másokban kételkedsz a sikeredben.
4. Tévhit: Az imposztor szindróma csak egy átmeneti állapot.
Valóság: Ez a jelenség egész karriereden át visszatérhet. Hosszú távú stratégiákra lehet szükség az érzések kezeléséhez, még tapasztalt szoftvermérnökök és IT-vezetők esetében is.
5. Tévhit: A maximalizmus az egyik legnagyobb faktor a kialakulásában.
Valóság: Bár a maximalizmus hozzájárulhat, sok nem maximalista is átéli az imposztor szindrómát. Bárkit érinthet, függetlenül a munkához való hozzáállásuktól.
6. Tévhit: Az imposztor szindróma mindig elmúlik a tapasztalattal.
Valóság: Bár a tapasztalat segíthet, az imposztor szindróma akkor is fennállhat, ha sok eredményt érsz el. Még tapasztalt szoftverépítészek és technológiai vezetők is érezhetik úgy, hogy nem tartoznak oda, vagy nem elég kompetensek.
7. Tévhit: Az imposztor szindrómás emberek mindig kimutatják a stresszt.
Valóság: Kívülről sokuk nyugodtnak és magabiztosnak tűnhet.
8. Tévhit: Aki ezzel az érzéssel küzd, általában nem kér előléptetést.
Valóság: Sokan keresik az előrelépést, de intenzív önbizalomhiányt éreznek, és attól félnek, hogy nem tudnak megfelelni az elvárásoknak. Az ambíció és az önbizalomhiány bonyolult módon összefonódhat.
9. Tévhit: Az imposztor szindróma csak magas kockázatú munkakörökben jelenik meg.
Valóság: Bárkit érinthet, bármilyen pozícióban, gyakornoktól az ügyvezető igazgatóig. Az IT ipar minden szintjén, a kezdő fejlesztőktől a technológiai igazgatókig, bárki átélheti ezeket az érzéseket.
10. Tévhit: Egy nagy mérföldkő elérése általában megszünteti az imposztor szindrómát.
Valóság: Az új eredmények pont fokozhatják a "csalás" érzését. A siker növelheti a nyomást és az önbizalomhiányt.
11. Tévhit: Ez egy betegségnek tekinthető.
Valóság: Nem minősül pszichológiai rendellenességnek, inkább egy olyan jelenség, amit sokan átélnek. Gyakori tapasztalat, amely nem feltétlenül igényel orvosi diagnózist.
12. Tévhit: Az imposztor szindróma azt jelenti, hogy mindig csalónak fogod érezni magad.
Valóság: Megfelelő stratégiákkal jelentősen csökkenthetők vagy teljesen megszüntethetők ezek az érzések. Rendszeres önreflexió, visszajelzések keresése és kisebb sikerek megünneplése segíthet az önbizalom építésében.
Ők már dolgoztak velünk: Így értékelnek bennünket az IT szakemberek
IT szakember vagy és nyitott vagy az új lehetőségekre? Jelentkezz állásajánlatainkra és töltsd fel CV-det!
IT szakembert keresel csapatodba vagy projektre? Mi a Bluebirdnél IT fejvadászat és IT contracting keretében megtaláljuk számodra a legjobb jelölteket.
Ha a blogbejegyzéseinkről mindig elsőként akarsz értesülni, kövess minket LinkedInen és Facebookon is.