Mi a hibrid munka, és mennyire gyakori 2024-ben? Alap dolog a hibrid lehetőség vagy vonzó elem a juttatási csomagban? Részletek a cikkben!
More...
Mi az a hibrid munka? Definíció
A hibrid munka lehetővé teszi, hogy a munkavállalók megosszák a napjaikat az otthoni és az irodai munkavégzés között. Ez a modell ötvözi a távmunka és az irodai munka előnyeit: öt napos munkahéttel számolva cégtől, munkakörtől függően 1, 2, 3, 4 otthoni munkanapot, azaz HO-t (home office-t) jelent. (Öt napos, azaz teljes munkaidős otthoni munkavégzés esetén remote workről, azaz távmunkáról beszélünk.)
Hibrid munka esetén a munkavállaló egyes napokon az irodában van, személyesen dolgozik össze a többiekkel, míg más napokon otthonról végzi a feladatait. Ekkor nagyobb százalékban végez önálló munkát, de az online kollaborációs eszközöknek köszönhetően ekkor is van mód a csapatmunkára.
A lényeg a rugalmasság. Hibrid munka esetén a munkavállalók feladataik jellege vagy személyes preferenciáik szerint választhatnak a két opció között. A hibrid modell célja egy olyan egyensúly kialakítása, amely növeli az elégedettséget és ezzel a produktivitást is.
Hogyan jutottunk el idáig? Szükséges rosszból opcionális jó
A 2019-ben kezdődő világjárvány után a hibrid munkavégzés sokkal elterjedtebbé és szélesebb körben elfogadottá vált különböző szektorokban.
A váltás nemcsak annak köszönhető, hogy épp akkorra álltak elő a technikai feltételek a hibrid munkavégzés hatékony megszervezésére – bár a kommunikációs platformok (Zoom, Teams, Slack), a felhőalapú számítástechnika és az együttműködési eszközök fejlesztése a járvány előtt és alatt megkönnyítette a távmunkát.
Az igazi változás a mentális átállás volt: mind a cégek, mind az alkalmazottak megtapasztalhatták a rugalmasság előnyeit, és megkérdőjeleződött sok berögzült feltételezés a produktivitásról és az irodai jelenlétről.
Ahol a legjellemzőbb a hibrid munka: IT, pénzügyek, kreatív iparágak
Bár a távmunka és a hibrid modellek szélesebb körű elterjedése egy „szükséges rossz” volt a járvány idején, mostanra bőven beigazolódtak az elvitathatatlan előnyei. A hibrid munka nemcsak jól megvalósítható, hanem sok szerepkörben előnyösebb is, mint a folyamatos irodázás.
A hibrid munka leggyorsabban olyan ágazatokban nyert teret, mint a technológia/ IT, a pénzügyek és a kreatív iparágak. Ezek az ágazatok ekkorra már hozzászoktak a digitális eszközök használatához az együttműködés és a kommunikáció terén, ami jelentősen megkönnyítette az átállást. Nem mellesleg: informatikai projektek esetén erre vezethető vissza a contracting modell térnyerése is.
A hibrid modellek által kínált rugalmasság ezeken a területeken segítette a kiemelkedő munkavállalók megtatását és a produktivitást. Különösen, mivel ezek az iparágak elsősorban szellemi munkát végző szakembereket foglalkoztatnak. Ők bárhonnan el tudják végezni feladataikat, ahol stabil az internetkapcsolat.
Bónusz vagy alap a hibrid lehetőség 2024-ben?
2024-re a hibrid munkavégzés lényegében normává vált sok szellemi munkakörben, bár nem minden ágazatban egyformán.
Olyan iparágakban, mint a pénzügy, a tanácsadás, a marketing és különösen az IT/technológia, a hibrid modell különösen gyakori.
Az IT/technológiai szektorban a hibrid munka kifejezetten gyorsan terjedt el, több okból is. Először is, maga a munka jellege – kódolás, szoftverfejlesztés, digitális csapatmunka – jól illeszkedik a távmunka környezetébe. Sok technológiai cég már a járvány előtt befektetett a szükséges eszközökbe és infrastruktúrába (felhőszolgáltatások, projektmenedzsment szoftverek, biztonságos kommunikációs platformok), ezek pedig megkönnyítették a hirtelen átállást.
Emellett a technológiai iparág nagyon versenyképes a tehetségek bevonzásában és megtartásában. A hibrid, sőt teljesen remote munkavégzés felajánlása hatalmas előnnyé vált, amivel a vállalatok azonnal vonzóbbá tehetik magukat. Az IT szakemberek, akik általában véve értékelik az autonómiát, felhívták a figyelmet a hibrid iránti igényre, ezzel szinte elvárássá téve azt az iparágban.
A nagy kérdés: Hány nap/hét?
Egy tipikus hibrid munkavégzési modellben az alkalmazottak általában heti két-három napot dolgoznak otthonról, de lehet ennél heti (vagy havi) több vagy kevesebb nap is. Bár teljes mértékben cégfüggő, hogy a munkavállalók hány napot kérhetnek otthoni munkavégzésre, van néhány jellemző trend vállalati típusok szerint.
Különbségek cégméret/típus szerint
- 1Startupok: Gyakran rugalmasabbak, sok esetben akár négy vagy öt nap távmunka lehetőségével is. A startupok hajlamosak előtérbe helyezni az agilitást és kevésbé formális struktúrában működnek.
- 2Kis- és középvállalkozások: A startupokhoz képest általában strukturáltabb hibrid megközelítést kínálnak, jellemzően heti két-három nap távmunka lehetőségével.
- 3Multik: A nagyobb, jól megalapozott cégek gyakran ragaszkodnak egy hagyományosabb hibrid modellhez, legtöbbször két nap távmunka és három nap iroda kombinációjával. Valamivel óvatosabbak lehetnek a kiterjedt távmunka engedélyezésével szemben.
Hibrid modell: mennyi távmunka túl sok?
A hibrid munka elterjedése sok százmillió ember életét könnyíti meg világszerte. Persze jóból is megárthat a sok: a túl nagy mennyiségű távmunka csökkenti a csapatkohéziót, kommunikációs zavarokat és gyengülő vállalati kultúrát eredményezhet.
A mérleg negatív oldalán lehet még az alkalmazottak elszigeteltsége vagy eltávolodása a kollégáktól, ha nincs megfelelően kialakítva a hibrid munka rendszere.
Számszerűsítve: a problémák jellemzően akkor kezdődnek, ha az alkalmazottak hetente három napnál többet dolgoznak távmunkában, különösen olyan szerepkörökben, amelyek rendszeres együttműködést vagy kreatív problémamegoldást igényelnek. Ez persze nem törvényszerű, vannak cégek, akiknél jól működik a teljes távmunka rendszere is.
Jelek, hogy túl sok időt töltesz távol
- 1Kimaradsz a beszélgetésekből? Ha fontos döntésekről maradsz le, amelyeket személyesen hoztak a munkatársaid/ csapatod.
- 2Csökkenő láthatóság a csapatban? Ha kevésbé érzed magad láthatónak a vezetőd vagy a közvetlen kollégáid számára.
- 3Alacsonyabb motiváció vagy elkötelezettség? Ha kevésbé érzed magad motiváltnak vagy összhangban a csapat céljaival.
Tippek az elszigetelődés ellen hibrid munka esetén
Jelölj ki rendszeres irodai napokat! Válaszd ki előre azokat a napokat, amikor az irodában dolgozol, és tartsd is be őket.
Vegyél részt munkán kívüli beszélgetésekben is. Virtuális vagy személyes kávészünetek, közös ebédek, kötetlen beszélgetések: mindegyik segít. A szigorú értelemben vett munkán kívüli kapcsolatépítés erősíti a csapatkötődést és segít megelőzni az elszigeteltséget.
Kommunikálj proaktívan. A kommunikációt nem könnyű túlzásba vinni, nyugodtan jelezz vissza rendszeresen a munkádról és előrehaladásodról. Ez segít távolról is látható és elkötelezett maradni.
Vegyél részt céges eseményeken. Amikor csak lehet, vegyél részt a személyes csapatépítőkön vagy céges rendezvényeken.
Kérj visszajelzést! Nem mindig könnyű megállapítani, hogy van-e hátránya a hibrid munka során a remote napoknak. Időről időre kérdezd meg a kollégáidat, hogy a távoli munkavégzésed befolyásolja-e a csapatdinamikát.
Zárszó
A távmunka kezdetben, pár évvel ezelőtt még sokaknak kihívást jelentett. A pandémia alatt a hirtelen váltás miatt egyesek elszigetelten érezhették magukat, küzdöttek a munka-magánélet egyensúly fenntartásával.
Ezek létező negatív aspektusai lehetnek a távmunkának, ami bizonyos cégek számára sürgetővé tették a visszatérést a hagyományos irodai munkarendhez. Azonban a tapasztalat rávilágított arra is, hogy mekkora mértékben javíthatja az életszínvonalat a rugalmasság.
Röviden: a hibrid munka mindkét világ előnyeit ötvözi. Egyrészről kevesebb ingázást, kényelmesebb munkakörnyezetet és a személyes/ szakmai felelősségek jobb kezelésének lehetőségét adta a hibrid munka. Másrészről megmaradnak a személyes interakciók előnyei is – a csapatépítés, a könnyebb kommunikáció és az a kreatív energia, amely a személyes találkozásokból jöhet.
Ez a megközelítés nemcsak a dolgozói elégedettséget és produktivitást támogatja, hanem segít a cégeknek versenyképesek maradni a szakértelem bevonzásában.
IT szakember vagy és nyitott vagy az új lehetőségekre? Jelentkezz állásajánlatainkra és töltsd fel CV-det!
Ha a blogbejegyzéseinkről mindig elsőként akarsz értesülni, kövess minket LinkedInen és Facebookon is.