Mi az, hogy full stack fejlesztő? Mik a kiemelkedő fejlesztők fő feladatai, és mikor érdemes őket alkalmazni? Tudj meg többet!
More...
Full stack fejlesztőnek klasszikusan azokat a fejlesztőket hívjuk, akik alkalmasak egy alkalmazás valamennyi részének fejlesztésére. Általában ez alatt a front-end (kliens oldal), backend (szerveroldal), adatbázis, és infrastruktúra feladatköröket értjük. Talán az egyik legvitatottabb pozíció az IT piacon. Sok fejlesztő szerint a full stack developerek mindenhez értenek, de semmihez nem eléggé. Mások szerint pedig "svájci bicskák".
A továbbiakban megválaszoljuk, hogy miért nem full stack minden fejlesztő, mikortól számít valaki annak, mik a kiemelkedő fejlesztők fő tulajdonságai, feladatai. Továbbá arról is szót ejtünk, hogy mikor érdemes full stack embereket alkalmazni projekteken specializált fejlesztők helyett.
Full stack fejlesztő főbb feladatai
Alkalmazás fejlesztés
Elsősorban specifikációnak, üzleti elvárásoknak, és user story-nak megfelelő funkciók fejlesztése. Mivel a fejlesztést érintő legtöbb területen tapasztalattal rendelkeznek, ezért gyakran feladat még egy projekt átlátása és megtervezése a koncepciótól a kész termék leszállításáig.
A full stack szoftverfejlesztő nem feltétlen webes kliens fejlesztésében vesz részt. Lehet mobil applikáció vagy asztali alkalmazás is a kliens oldal. Ez a fejlesztő specializálódásától függ.
Infrastruktúra, DevOps, architektúra
Gyakran tekintik őket "egyszemélyes hadseregnek", ezért fontos tulajdonság az alkalmazások architektúrájának és adatbázis struktúrájának megtervezése.
Szerveroldali fejlesztéshez ma már szorosan kapcsolódik a megfelelő infrastruktúra kialakítása, így például build pipeline, CI/CD, teljes szerveroldali architektúra tervezése és elkészítése.

AJÁNLATKÉRÉS
IT szakemberek napidíjon a Bluebirdtől
A full stack szoftverfejlesztő előnyei és hátrányai
Előnyei
Hátrányai
Kiemelkedő full stack fejlesztők ismertető jelei
T-Shaped
"T formájú" fejlesztőnek azokat a fejlesztőket hívjuk, akik széles ismeretekkel rendelkeznek és ezek közül legalább egy van, ami kellően mély. A "T" karakter formáját azért használjuk, mert a vízszintes része a széles ismereteket jelzi, a függőleges szára pedig a mély tapasztalatot egy adott ismeretben. Egy full stack esetén a vízszintes vonalon szerepelhet frontend fejlesztés, backend fejlesztés, DevOps, akár UX ismeretek is. A függőleges száron pedig ezekből lehet bármelyik, leggyakrabban back end vagy front end.
Growth mindset
Nyitottság és tanulásra, növekedésre való hajlandóság elengedhetetlen egy kiemelkedő fejlesztő esetén. Egyszerre szükséges követnie több különböző technológiát, programnyelvet, és a fejlesztési világ újdonságait. Így mindig tartani tudja a lépést és növelni a hatékonyságot.

Széles ismeretek
Full stack fejlesztőként alapvetően szükség van több programozási nyelv ismeretére, hiszen nem minden esetben használható szerver oldalon és kliens oldalon egyező programnyelv. Viszont amennyiben több nyelvet, keretrendszert is ismer a fejlesztő adott területekre (pl. backend esetén Java, Go, NodeJS), akkor nagyobb eséllyel tud megfelelő technológia mellett dönteni egy projekt elkezdésekor.
UI ismeret
Mivel kliens oldali stacket is lefedi a munkakör, gyakran találkozik a fejlesztő olyan helyzettel, ahol a designban szükség van egy kis önállóságra. Természetesen nem szükséges egyedül megtervezni teljes UI-t. Viszont azon ajánlások, guidelineok ismerete, amik mentén megfelelő felhasználói élményt nyújt a termék, óriási előnyt jelent akár csapatban-, akár egyedül dolgozó fejlesztő esetén is.
Mennyit keres egy full stack fejlesztő?
Nézzük, hogyan alakulnak a bérek! (Aktualitás: 2023. 07. hónap)

* Béradatok forrása: Bluebird IT Salary Guide