IT Contracting: Teljes útmutató cégeknek és contractoroknak – Bluebird

Réfi Balázs
2025. március 18.

Fedezd fel az IT contracting előnyeit! Útmutató cégeknek és contractoroknak rugalmas, költséghatékony IT megoldásokhoz.

More...

Képzeld el, hogy egy nagy szoftverfejlesztési projekt közepén vagy. A határidők szorítanak, a csapatod már így is túlterhelt, és az egyik kulcsfontosságú fejlesztőd váratlanul felmond. Mit teszel? Azon felül, hogy elszomorodsz, esetleg mérges leszel vagy kilátástalannak éled meg a helyzetedet? A klasszikus megoldás: recruitment, onboarding, betanítás. A modern megoldás: a contracting.

Kezdjük az alapokkal, de előtte nézzük meg, hogy milyen volt a Bluebird számára az első contracting!


Az első IT contracting projektünk

Korábban IT rendszerszervezőként és projektvezetőként dolgoztam. Leginkább a munkával voltam elfoglalva, de azért a kapcsolatrendszerem is szépen alakult, bár sosem volt célom a kapcsolatrendszeremet fejleszteni.

Egyik csütörtökön egy ismerősöm ezt mondta:

- "Balázs, nagyon keresünk egy olyan senior Java fejlesztőt, aki hétfőn Frankfurtban tudna kezdeni egy projekten. Tudnál ebben segíteni? Mindegy hogyan, csak legyen ember!"

Ez volt a nyitómondat. Normál ember a helyemben valószínűleg azt mondja, hogy:

- "Ugyan már, ez lehetetlen. Jó szakembert nem találsz 1-2 nap alatt. Főleg olyat nem, aki németül is beszél és még ki is költözne."

Én azt válaszoltam, hogy átgondolom, próbálok segíteni. Neki is estem a feladatnak és pénteken már interjúra mentem egy senior Java fejlesztővel. Sőt a szakmai interjúztatásban is részt kellett vennem néhány kérdéssel. A szakmai kérdések után már csak az alábbi kérdések jöttek fel:

- "Hétfőn tényleg már Frankfurtban tudsz lenni?" - "Igen"

- "Németül milyen szinten beszélsz?" - "Ich bin Batman, erre még emlékszem. Nyugi, vicceltem, felsőfokon beszélek"

Mindenki 1 emberként könnyebbült meg és persze volt némi nyelvi teszt ab sofort. Vasárnap pedig emberünk már repült is Frankfurt felé, hétfőn reggel pedig már a projekten dolgozott.

Tanulságok az első projektből

1. Gyorsaság kritikus tényező

A contracting egyik legnagyobb előnye, hogy villámgyorsan lehet megfelelő szakembert találni és bevonni. Egy hagyományos toborzási folyamat heteket vagy hónapokat venne igénybe, míg itt pénteken interjúztattunk, vasárnap a repülőn volt a szakember, hétfőn pedig már dolgozott a projekten.

2. Ismertség és rugalmasság jelentősége

Az üzleti kapcsolatok kulcsfontosságúak a contractingban. A sikeres teljesítés részben annak volt köszönhető, hogy a megfelelő emberek gyorsan kapcsolatba tudtak lépni egymással. Ez így volt akkor is, és így van most is. Amikor a Bluebirdöt keresik az ügyfelek, pontosan tudják, hogy ugyanezt a rugalmasságot és hozzáértést kapják.

3. Megoldásfókuszú gondolkodás

Ahelyett, hogy azonnal elutasítottam volna a lehetőséget, az ügyfél problémáját kihívásként kezeltem, és megkerestem a módját annak, hogy teljesíteni tudjam az igényt.

4. A megfelelő szakemberek megtalálása és értékelése

Az interjú során és azt megelőzően nemcsak a szakmai tudást ellenőriztük, hanem a nyelvtudást és a mobilitást is. Ez is mutatja, hogy egy contractor kiválasztásánál nemcsak a technológiai tudás, hanem az egyéb kompetenciák is kulcsfontosságúak.

5. Rugalmas és hatékony döntéshozatal

A projekt sikere annak is köszönhető volt, hogy minden érintett fél gyorsan tudott döntéseket hozni (ügyfél, contractor, Bluebird). Az IT contracting nem engedi meg a hosszadalmas bürokratikus folyamatokat, gyors és átgondolt döntések kellenek.


Mi a contracting jelentése pontosan?

contracting egy rugalmas foglalkoztatási forma, amely lehetővé teszi a vállalatok számára, hogy külsős IT szakembereket vegyenek igénybe meghatározott időszakra vagy projektekre.

Ez különösen akkor előnyös, ha vállalatodnak gyorsan van szüksége speciális szaktudásra anélkül, hogy céged hosszú távú elköteleződést vállalna, mint például munkaerő felvétele esetén. Az IT contractorokat napidíj vagy óradíj alapon tudod szerződtetni, így csak a ténylegesen elvégzett feladatokra fordított időt kell megfizetned, minimalizálva a felesleges költségeket. A contracting modell gyorsabb és költséghatékonyabb megoldás lehet, mint a hagyományos munkaerő-felvétel, mivel elkerülhető a toborzási és onboarding folyamat hosszadalmas időszaka. Ezt a megoldást ügyfeleink gyakran alkalmazzák olyan helyzetekben, ahol projektspecifikus fejlesztések, hirtelen felmerülő erőforrásigény vagy technológiai átállások miatt van szükség tapasztalt szakemberekre.


Mikor érdemes IT contractingot használod?

1. A gyors skálázódás igénye

Bizonyos projektek során előfordul, hogy azonnal szükség van további fejlesztőkre vagy IT szakemberekre. Ilyenkor a hagyományos toborzási folyamat túl lassú lehet, míg a contracting lehetővé teszi, hogy gyorsan tapasztalt szakembereket vonhass be.

Egyik AI projektünkben pont ez volt a helyzet. Gyorsan kellett nagyot nőni létszámban. Első körben 25 fő, második körben 50 főt definiált a partnerünk. Olyan senior fejlesztőket kellett találnunk, akik képesek voltak AI tool által generált programokódot reviewolni, és visszatölteni. A cél az AI fejlesztése volt. 

Nem örökre kellettek a fejlesztők és nem is akart a megrendelő csapatot építeni. El akarta végeztetni a feladatot és ehhez gyorsan, sok emberre volt szüksége. Klasszikus contracting projekt, a volumentől eltekintve.

2. Időszakos igény, pótlás, freeze

Nem minden projekt igényel hosszú távon munkaerőt. Ha egy 6-12-24 hónapos fejlesztési ciklusra van szükséged, de nem akarsz hosszú távú elköteleződést, akkor az IT contracting nagyon jó megoldás lehet. 

Ugyanígy, ha egy kulcsfontosságú szakember távozik a csapatból, gyors helyettesítésre lehet szükség. Az IT contractorok alkalmazása lehetővé teszi, hogy egy kieső fejlesztő munkáját azonnal átvegye egy másik szakember, anélkül hogy hónapokat kellene várni a megfelelő jelölt megtalálására.

Főként problémás a toborzás, ha egyenesen hiring freeze van. Előfordulhat ugyanis, hogy egy vállalat belső toborzási stopot (hiring freeze) rendel el, de az IT projektek nem állhatnak le. Láttam sok ilyet. Mindenki vakargatja a fejét, hogy mi legyen. Ilyenkor az IT contracting egy kiváló alternatíva, hiszen a szükséges szakértelmet külsős erőforrások bevonásával biztosítja, anélkül, hogy új belsős munkatársakat kellene alkalmazni.

3. Speciális szaktudás

Néhány projekt olyan ritka vagy niche technológiát igényel, amelyhez nincs megfelelő szakértelem a cégen belül. Az IT contractorok bevonása gyors és hatékony módja annak, hogy hozzáférj az adott terület legjobb szakértőihez.

Hogy mik lehetnek ezek a szakértelmek? Főként olyanok, ami a te cégednél hiányoznak, mert a normál működéshez vagy a szokásos projektekhez nem kellenek.

Oracle adatbázisok szinkronizálása szerintem nem klasszikus projektfeladat. Adatbázis tervezni vagy üzemeltetni az. De szinkronizálni? Szerintem ez a normáltól eltérő. Pont ezért, amikor egy olyan projektben voltam, ahol 7 országban lévő adatbázisokat kellett összeszinkronizálni, az egyetlen értelmes lehetőség a contracting volt. Együtt dolgoztam a projektben egy nagyon értelmes sráccal, aki pont ehhez értett. A helyzet érdekessége az volt, hogy végül a projekt architektúrája megváltozott (így döntöttek messze tőlünk) és emiatt egy központi Oracle adatbázisos rendszerrel mentünk tovább. A szakértőt viszont megtartottuk a projekt végéig, mert nagyon értett az Oraclehöz.

IT contracting - gyakorlati útmutató - Bluebird

Hogyan lesz egy contractorból elkötelezett csapattag?

Kezdjük azzal, hogy mit jelent, hogy contractor!

A contractor jelentése: egy külsős szakember, aki egy adott projektre vagy időszakra szerződéses alapon dolgozik, akár alkalmazottként munkaszerződéssel, akár alvállalkozói szerződés keretében.

Az IT contractor (de hívhatjuk még freelancernek, szabadúszónak, külsősnek - attól függően, hogy melyik) jelentése pedig ez:

Az IT szektorban az IT contractor egy olyan informatikai szakember (pl. fejlesztő, tesztelő, DevOps mérnök), akit egy vállalat rövid vagy középtávú feladatra szerződtet, jellemzően napidíjas vagy óradíjas elszámolás alapján.

Nézzünk egy történetet, ami jól megvilágítja, hogy hogyan lesz egy contractorból elkötelezett csapattag. A szereplők nem valódiak, úgyhogy bármilyen hasonlóság csak a véletlen műve. Viszont a példa nagyon jó és szemléletes.

"András egy nagy bank IT-vezetőjeként kapta meg a feladatot: bővíteni kell a fejlesztői csapatot, mert egy új banki projekt indul, és nincs elég ember a határidők tartásához. Azonnal felvett 5 contractort, mert úgy gondolta, ez a legegyszerűbb módja annak, hogy gyorsan erősítsék a csapatot.

Eleinte minden jól ment – a contractorok megérkeztek, megkapták a feladataikat, és elkezdtek dolgozni. De egy hónap után András már nem volt annyira elégedett. A fejlesztések lassan haladtak, a contractorok eléggé demotiváltakká váltak, és a csapat összetartása sem volt az igazi."

1. A kezdeti hiba: „Ők csak külsősök”

András úgy kezelte a contractorokat, mint külsős alvállalkozókat: kiosztotta a feladatokat, de nem igazán vonta be őket a csapat életébe. Nem hívták meg őket a heti tervező meetingekre, nem vették figyelembe a javaslataikat, és igazából nem is kommunikáltak velük túl sokat.

2. A fordulópont: egy váratlan meeting

Egy hétfő reggeli státuszon az egyik contractor félve megjegyezte:
- "Van egy ötletem, hogyan lehetne optimalizálni a rendszer teljesítményét, de nem tudtam, kinek szóljak."

András először meglepődött. Miért nem osztotta meg hamarabb? A válasz egyszerű volt: A contractor úgy érezte, nem igazán része a csapatnak. Nem voltak meghívva a stratégiai meetingekre, nem kérték ki a véleményüket, így inkább csendben dolgoztak.

3. A változás: hogyan lett Andrásból valódi csapatvezető?

Ettől a pillanattól kezdve András megértette, hogy a contractorok nem csak „bérmunkások”, hanem értékes szakemberek, akik akkor teljesítenek jól, ha valóban csapatként kezelik őket. Így három dolgot azonnal bevezetett:

  • Meghívta őket minden fontos meetingre – Nem csak hallgatóként, hanem aktív résztvevőként.
  • Értékes és kihívást jelentő feladatokat adott nekik – Nem csak a „piszkos munkát” kapták, hanem valódi felelősséget.
  • Hetente egyszer egy gyors, informális check-int tartott velük – Ahol nemcsak a haladásról, hanem az ötleteikről és a problémáikról is beszélgettek.

4. Az eredmény: egy motivált és hatékony csapat

Néhány héten belül András azt vette észre, hogy a contractorok motiváltabbak és hatékonyabbak lettek, jobban beilleszkedtek a csapatba, és még az előrehaladás sebessége is nőtt. A contractor ötletét pedig megvalósították – az alkalmazás teljesítménye jelentősen javult.

A projekt végén András egy dolgot biztosan megtanult: a contractorokat nem elég „bérbe venni” – csapattaggá kell őket tenni. És ez az a szemlélet, ami igazán sikeressé teszi az IT contractingot.


IT contracting: miért érdemes külsős szakembereket alkalmazni?

A contractinggal kapcsolatban számos tévhit kering. Pont ezért szeretném azt, ha korrekt és teljes képed lenne arról, hogy miért érdemes contractinggal dolgozni. Nézzük!

Képzeld el, hogy egy hosszú fejlesztési projekt kellős közepén vagy, és a költségek kezdenek elszállni. A belsős fejlesztői csapatod állandó fizetést kap, függetlenül attól, hogy éppen teljes gőzzel dolgoznak-e, vagy egy nyugodtabb időszakban csak kisebb módosításokat végeznek. Közben a HR osztály régóta keres egy új szakembert, de még mindig nincs meg. Mindez idő- és pénzpazarlásnak tűnik, igaz?

Ez az a pont, ahol az IT contracting óriási előnyt jelenthet. Ahelyett, hogy hosszú távú bérköltségekkel terhelnéd a cégedet, itt csak a ledolgozott napokért fizetsz. Ha 4-5 hónapig szükséged van egy tapasztalt backend fejlesztőre, akkor pontosan annyit fizetsz érte – nincs felesleges kiadás, nincs üresjárat. Olyan ez, mintha egy rugalmas előfizetést kapnál, ahol mindig csak azt használod fel, amire valóban szükséged van.

A másik nagy előny a toborzási költségek csökkentése: akár a bellő HR csapatod költsége, akár a toborzási sikerdíj megterhelő lehet. A belsős alkalmazott felvétele időbe kerül: megtalálni a megfelelő jelöltet, lefolytatni az interjúkat, kivárni a felmondási idejét, majd betanítani. Az IT contractorok ezzel szemben akár néhány napon vagy néhány héten belül munkába állhatnak. Gyors egyeztetés a projektről, interjú és hajrá.

És itt jön a következő kulcsfontosságú tényező: a betanítási idő minimalizálása. Képzeld el, hogy egy új belsős fejlesztő hónapokat tölt azzal, hogy megismerje a rendszert, az eszközöket és a céges folyamatokat. Ezzel szemben egy tapasztalt contractor már az első napon pontosan tudja, mit kell csinálnia. Ő nem betanulni jön, hanem azonnal értéket teremteni. Ez hatalmas különbség, ha éppen szorít az idő és nincs lehetőség hosszú onboarding folyamatokra. Fontos: a contractorok senior IT szakemberek. Elvárható tőlük az azonnal / nagyon rövid időn belüli eredmény.

Végül pedig ott van a mixelt erőforrásmodell, ami a belsős és külsős fejlesztők tökéletes kombinációja. Egy jól kiegyensúlyozott csapat: a belsős kollégák hozzák a céges kultúrát és a hosszú távú stabilitást, míg a contractorok gyorsan és rugalmasan betömik a lyukakat, amikor extra kapacitásra van szükség. Ez a modell nemcsak költséghatékony, hanem dinamikus is – mindig pontosan annyi szakember áll rendelkezésedre, amennyire ténylegesen szükséged van.

Az IT contracting tehát nem csak egy praktikus megoldás, hanem egy jól skálázható pénzügyi modell is. Kevesebb felesleges kiadás, gyorsabb szakember bevonás, és nagyobb rugalmasság – pontosan az, amire minden modern IT csapatnak szüksége van.

IT contracting - gyakorlati útmutató - Bluebird

IT contractorok teljesítményének mérése

A contractorok teljesítményének mérése sokszor nem olyan egyszerű, mint egy belsős alkalmazott esetében. Míg egy belsős fejlesztő esetén hosszú távon látod, hogyan illeszkedik a csapatba, a contractoroknál gyorsan és objektíven kell mérni, hogy valóban hozzájárulnak-e a projekt sikeréhez. De vajon hogyan lehet ezt hatékonyan megtenni?

Képzelj el egy senior fejlesztőt, aki technikailag zseniális, de mindig csúszik a határidőkkel. A kérdés adott: ha a kódja kiváló, de nem készül el időben, mennyire értékes a munkája? Az egyik legfontosabb mérőszám tehát a határidők betartása – ha egy contractor következetesen késik, az nemcsak a saját teljesítményét, hanem az egész projekt sikerét is veszélyezteti.

A másik kulcsfontosságú tényező a kódminőség. Nem elég gyorsan dolgozni, ha az elkészült munka tele van hibákkal. Egy jó contractor nemcsak működő, hanem tisztán strukturált, könnyen karbantartható és hibamentes kódot szállít. Egy egyszerű módja ennek mérésére az, ha figyeled a code reviewkat és az újranyitott hibajegyek számát.

Természetesen a produktivitás is lényeges szempont. De mit is jelent pontosan? Egyesek szerint a rengeteg megírt kódsor vagy lezárt feladat jó teljesítményt jelez, mások szerint a valódi értéket egy precízen átgondolt, jól felépített fejlesztés adja. (Én ez utóbbbit gondolom.) Egy contractor lehet hiperaktív és lezárhat napi tíz ticketet, de ha ezek valójában csak apróbb módosítások, akkor az nem feltétlenül hozza előrébb a projektet.

És mi van a kommunikációval és együttműködéssel? Egy kiváló fejlesztő is lehet nehéz eset, ha nem kommunikál időben, nem vesz részt a megbeszéléseken, vagy nem ad visszajelzést. Egy contractor akkor tud igazán értékes tagja lenni a csapatnak, ha nemcsak a saját feladataira figyel, hanem aktívan együttműködik másokkal, segíti a projekt haladását és gyorsan reagál a felmerülő problémákra.

A valódi üzleti érték számít a leginkább. Egy contractor teljesítményét aszerint érdemes megítélni, hogy hogyan járul hozzá a projekt sikeréhez. Javítja-e a fejlesztése a végfelhasználói élményt? Hatékonyabbá teszi-e a rendszert? Valódi értéket teremt, vagy csak elvégzi a rábízott feladatokat?


Contracting vs Recruitment modell

Amikor egy cég új szakembereket keres, két fő út áll előtte: contracting vagy hagyományos recruitment. Mindkét modellnek megvannak a maga előnyei és hátrányai, attól függően, hogy milyen gyorsaságra, rugalmasságra és költséghatékonyságra van szükség.

A contracting lehetővé teszi, hogy akár néhány napon belül tapasztalt szakember álljon munkába, míg a klasszikus toborzás inkább a hosszú távú, stabil csapatépítést támogatja. Az alábbi táblázat segít áttekinteni a két megközelítés közötti fő különbségeket, hogy könnyebben kiválaszthasd a céged számára legmegfelelőbb megoldást.

Tulajdonság

Contracting

Recruitment

Időtartam

Pár hónap - pár év

Hosszú táv

Költségek

Napidíj / óradíj

Fix bér + járulékok

Bevonási sebesség

Akár 3-7 nap

Átlagban 45 nap

Rugalmasság

Magas

Alacsony

Specializáció

Speciális IT tudás

Általános csapatépítés


Hogyan tovább?

Ha a cikk elolvasását követően úgy gondolod, hogy contractingra van szükséged, akkor kérlek töltsd ki az ajánlatkérő formunkat! A kitöltést követő 24 órán belül felvesszük veled a kapcsolatot, átbeszéljük, hogy miben tudunk segíteni neked (projekt, időtartam, techstack, elvárások, stb.) és már indulhat is a projektedbe leginkább passzoló szakember felkutatása. 

Nálunk nincs bench, azaz nem várakoznak fejlesztők arra a kispadon, hogy csatlakozzanak projektedhez. Miért? Azért, mert azt szeretnénk, ha 100%-ig az elvárásaidnak megfelelő fejlesztőket kapd, nem pedig azt, hogy aki éppen ráér, az beszálljon a projektedbe.

Ha contractor vagy, illetve arra jutottál, hogy kipróbálnád magad, mint contractor, akkor küldd el CV-det számunkra és kapcsolatba fogunk lépni veled. A CV-det elküldheted általános jelentkezés formájában is, de adott projektre vonatkozóan is. Ez utóbbinál nézd meg nyitott projekt lehetőségeinket és jelentkezz ott.

Ha elsőként szeretnél értesülni legújabb blogbejegyzéseinkről, kövess minket a LinkedIn-en és Facebookon!


Kapcsolódó blogtartalmaink

Success message!
Warning message!
Error message!