IT business analyst (üzleti elemző) feladatai és fizetése

Réfi Balázs
2024. szeptember 20.

Mik a business analyst (üzleti elemző) feladatai? Milyen képességekkel és készségekkel kell rendelkezned, hogy jó business analyst legyél?

More...


Business analyst jelentése az informatikában

Az IT business analyst foglalkozik a kialakítandó informatikai rendszerrel szemben támasztott követelmények összegyűjtésével és dokumentálásával, funkcionális specifikációk elkészítésével. Emellett fő feladata az üzleti terület igényeinek teljes mértékben megfelelő informatikai alkalmazás megtervezése logikai szinten.

A business analyst (BA) (magyarul: üzleti elemző) munkakör az informatikán belül szervezői, tervezői munkakört takar. Feladatai nagyon hasonlóak a rendszerszervezői feladatokhoz, néhány különbséggel. (Ezekre mindjárt ki is térünk.)

Az üzleti elemzőnek ismernie kell az adott üzleti szegmens (domain) működését, folyamatait. Például: banki területen belül az internet banki rendszer tervezésével többnyire olyan business analyst foglalkozik, aki teljes mértékben tisztában van az internet bankolás folyamatával. Ismeri a kapcsolódó általános követelményekkel. Ezt hívjuk domain tudásnak.


Mi a különbség az üzleti elemző és a rendszerszervező között?

Üzleti elemzőnek azokat az IT szakembereket nevezzük, akik üzleti (domain) ismerettel rendelkeznek. Rendszerszervezőnek pedig azokat hívjuk, akik technikai skillekkel is rendelkeznek.

Néhány példa az egyszerű érthetőség miatt. Egy rendszerszervezőnek ki kell tudnia alakítani logikai adatmodellt, ismernie kell az SQL-t, míg egy business analystnek már az első ügyfél egyeztetésen teljesen értenie kell az ügyféligényt. Rendszerszervező esetében (főként egyedi alkalmazásfejlesztés esetén) az első ügyfélegyeztetésre külön felkészülés szükséges, hiszen az adott domain ismeret nem feltétlen áll rendelkezésre.

Kapcsolódó témák:

Érdekelnek hasonló szerepkörök? Olvasd el részletes szerepösszehasonlító cikkeinket:

Business Analyst Vs Business Intelligence Analyst

Business Analyst Vs System Analyst

Project Manager Vs Business Analyst


Kikkel áll kapcsolatban a business analyst?

1. Projekt szponzor

A projekt szponzor alatt a projekt tulajdonosát értjük. Ő az, aki meghatározza a projekt céljait, biztosítja a projekt elvégzéséhez szükséges forrásokat (többnyire pénzt) és ő az, aki a projekt egyszemélyi felelőse.

2. Projekt menedzser

A projekt menedzser a projekt megvalósításáért felel, beleértve a határidőre, adott költségkereten belül történő szállítást. A projekt scope-jának tartása a projektvezető feladata, de a scope meghatározásában jó esetben az üzleti elemző is részt vett / részt vesz.

3. Felhasználók

A kialakítandó/módosítandó informatikai rendszer felhasználói körének pontos meghatározása rendkívül fontos. A felhasználók lehetnek belsők és külsők is, ügyfelek, szervezetek beszállítók, stb. Meglátásom szerint akkor készíthető jó informatikai rendszer, ha az üzleti elemző a követelmények pontosítása során minden érintettel validálja a követelményt, sőt, a későbbiekben tervezett megoldásokat is. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy a jóváhagyatás eltér a projektben rögzített menetrendtől, hanem azt, hogy az üzleti elemző tisztában van azzal, hogy melyik szereplőnek mi a ki vagy ki nem mondott véleménye, igénye az adott rendszerrel, funkcióval, megoldással kapcsolatban.

4. Fejlesztők

Fejlesztők alatt a szoftverfejlesztő csapat tagjait értjük (architektek, szoftverfejlesztők, DevOps szakemberek, stb.).

Az üzleti elemző egyik fontos feladata az, hogy az ügyfél igényeket megfelelően átgondolva, megtisztítva, értelmezve és részletezve be tudja mutatni a fejlesztő csapat számára. Az IT business analyst felelőssége, hogy a fejlesztő csapat elé már olyan kidolgozottságú feladatok, dokumentációk kerüljenek, amelyek informatikai megoldásra várnak, nem pedig logikai újragondolásra.

5. Tesztelők

A tesztelők végzik a fejlesztőcsapat által készített szoftver tesztelését. Sok esetben az IT business analyst is részt vesz a kialakított rendszer tesztelésében.

A tesztelők többnyire azon rendszer-dokumentációk alapján dolgoznak, amelyeket a business analyst korábban készített és elfogadtatott a megrendelővel.

Üzleti elemző ajánlatkérés

Business Analystre van szükséged?

Ha belsős állományodba keresel üzleti elemzőt, akkor munkaerő-közvetítés keretében tudunk segíteni.

Ha projektre, akkor IT contracting szolgáltatásunk a megoldás.

Mi a business analyts feladata?

A business analyst feladata egy szervezet működésének vagy folyamatainak elemzése, továbbá olyan megoldás megtalálása és pontos definiálása, ami hatékony, költségtakarékos megoldást eredményez. Az üzleti elemzés gyakran visszahat a meglévő üzleti folyamatokra is és így egy új IT rendszer bevezetése a korábbi gyakorlatok és folyamatok megváltoztatását is eredményezhetik. A rendszerszervezői/BA munkakör a feladatok széles skáláját foglalja magában, az üzleti igények és célok meghatározásától a célok elérését szolgáló megoldások és stratégiák kidolgozásáig.

A kommunikációs készségek mellett ebben a munkakörben számos technikai és elemzői készséggel is rendelkezned kell. Ilyen például az adatelemzésben, vagy a problémamegoldásban szerzett tapasztalat. Külön előny, ha projekt managementben is rendelkezel némi ismeretekkel vagy korábban projektvezetői tapasztalatot is szereztél. Kiemelendő a stratégiai gondolkodás fontossága; a trendek és lehetőségek azonosításának képessége is kritikus fontosságú.

1. Ügyfél igények megértése

Egy jó business analyst elsősorban megérteni szeretné az ügyfelet és az igényeit. Pontos képet kell arról szereznie, hogy miért törtnénik az IT rendszer fejlesztése vagy módosítása. Ehhez nem az informatikai szempontokat, hanem az üzleti szempontokat kell megértenie elsősorban.

Az ügyféligények teljes körű feltérképezése sok-sok kérdésen keresztül történik. Gyakran előfordul, hogy egy kimondott ügyféligény mögött rengeteg információ, múltbéli esemény húzódik meg. Nem elég megérteni a megfogalmazott igényt, tudni kell azt is, hogy mi miért fontos az ügyfél számára.

2. Követelmények pontosítása, ügyfél interjúk

Az ügyfél igényeket pontos követelményekké kell formálni. Ebben a business analyst számára az ügyfélinterjúk és írott anyagok feldolgozása segít. Megjegyzendő, hogy az írásos formában megkapott anyagok feldolgozását követően mindenképpen érdemes az azokból keletkeztetett követelmények validálása. Ezt pedig szintén az ügyfél tudja elvégezni.

Business analyst feladata - Bluebird blog

Az ügyfél interjúknál alapfeltétel a felkészültség. Nem indulhat úgy egyeztetés az ügyféllel, hogy az üzleti elemző ne tudná, hogy pontosan milyen témákat kell átbeszélni, az adott üzleti folyamat hogyan épül fel, milyen elemekből áll. Sőt, egyes esetekben a vonatkozó jogszabályi ismeret is alapkövetelmény.

Az ügyfél interjúk eredményeként összeállított követelményjegyzék adja a későbbi informatikai rendszer alapját. Ezeknek a követelményeknek kell megfelelnie a kifejlesztendő alkalmazásnak. Sokan mondják, hogy a business analyst a "mit" kérdésre keresse a választ, ne a "hogyan" kérdésre. 

3. Üzleti problémák felismerése, javaslattétel

Az ügyfélinterjú során egy-egy folyamat kapcsán előfordulhat, hogy új-régi problémák kerülnek felszínre. "Ez azért így csináljuk, mert korábban nem volt lehetőségünk arra, hogy...". Ilyen esetekben célszerű rögzíteni a problémát és átgondolni az ügyféllel közösen, hogy most, amikor újra ki lehet alakítani a folyamatokat, hogyan lenne ideális. Sokszor ez a kérdés visszahat a szervezet működésére is és nem csak a folyamatok IT rendszerbeli implementációja történik meg, hanem az IT rendszer fejlesztése visszahat az üzleti folyamatokra és megváltoztatja (optimalizálja) azokat.

A felmerülő üzleti problémákat dokumentálni kell, továbbá ügyféligény esetén javaslatot kell megfogalmazni azzal kapcsolatban, hogy milyen folyamat milyen módon változtatandó.

4. Ügyfél kapcsolattartás

Az üzleti elemző feladatai közé tartozik a projekt kezdetétől végéig az ügyfél kapcsolattartás. Számos szervezetben máshogy is történhet. Ennek tisztázása érdekében a projekt elején rögzíthető a projekt szervezeti ábrája, amely tartalmazza az összes szereplőt. Ide értendő a vállalkozó oldali és ügyfél oldali szereplőket. A szervezeti ábra mellett meghatározható, hogy ki kivel kommunikál, milyen csatornán és gyakorisággal.

A business analystnak viszont azért van kulcsszerepe véleményem szerint az ügyfél kapcsolattartásban, mert ő az a személy, aki leginkább érti az ügyfelet, az ügyfél igényeit és szándékait.

Az ügyfél kapcsolattartás jó kommunikáció készséget igényel.

5. Rendszerszervezési feladatok

A business analyst az ügyfél egyeztetésekkel egyidőben és azt követően rendszerszervezési feladatokat is ellát. Ezeknek a feladatoknak a köre cégenként és projektenként is eltérő lehet. Az azonban a legtöbb projektnél elmondható, hogy a rendszerszervezés eredménye funkcionális specifikációban, rendszertervben, interfész specifikációban vagy egyéb rendszerszervezési dokumentációban manifesztálódik. 

Egy jó business analyst a követelményekből kiindulva olyan rendszert, folyamatot, informatikai megoldást tervez, ami tökéletesen lefedi az ügyfél igényeit. Mindezt olyan formában teszi, hogy a fejlesztő csapat számára egyértelmű, könnyen értelmezhető és megérthető a feladat. 

A legfontosabb dokumentum típusok az alábbiak:

  • Funkcionális specifikáció
  • Logikai rendszerterv
  • Logikai adatmodell
  • Interface specifikáció
  • Teszt forgatókönyv, tesztelési jegyzőkönyv (amennyiben a projektben a tesztelésben részt vesz a business analyst)

6. Új igények kezelése

Rossz esetben az ügyfél részéről megfogalmazott új igények minden gond nélkül bejutnak a projektbe és a fejlesztők már neki is állnak megvalósítani.

Ez rendkívül kockázatos, hiszen érintheti a projekt teljesítési határidejét, a költségeket, de akár az informatikai rendszer működését is veszélyeztetheti. Ennek érdekében javasolt kialakítani azt a folyamatot, amely alapján minden egyes új ügyféligény a business analysthoz érkezik meg. Ő képes arra, hogy megbecsülje, mekkora az új igény megvalósításának erőforrás igénye, szervezési oldalról illeszkedik-e az alkalmazáshoz. Amennyiben a projektnek külön projektvezetője van, akkor nyilvánvalóan nála is meg kell jelennie az új ügyfél igénynek.

Az új ügyfél igényből lehet CR (change request), lehet egy specifikáció módosítás, de akár az is lehet az eredménye, hogy ügyfél egyeztetést követően az ügyfél eláll a módosítási igényétől.

Üzleti elemző munkakör - Bluebird

Business analyst képzés

Ahhoz, hogy sikeres legyél IT business analystként, első lépésként érdemes megszerezned a megfelelő alapképzéseket és az ezzel járó okleveleket, bizonyítványokat. Nézzük, milyen tanúsítványok és bizonyítványok azok, melyek elindíthatnak a sikeres business analystté válás útján.

Megjegyzendő, hogy a business analyst szakmában számos olyan szakember dolgozik, aki nem business analystként ismert meg egy adott domaint (szakterületet), hanem már eleve azon a területen dolgozott és utána lett business analyst. Például követeléskezelési rendszerekkel dolgozó business analyst lehet olyan személy, aki business analystként kitanulta a követeléskezeléssel kapcsolatos folyamatokat, de lehet olyan személy is, aki követeléskezelőként dolgozott, de az informatika világában találta magát szoftverfejlesztők között, business analystként.

A business analyst munkakörben jellemző diplomakövetelmények

Bár az üzleti elemzővé váláshoz nem mindig szükséges hivatalos diploma, annak birtokában mindenképpen versenyelőnyre tehetsz szert a munkaerőpiacon.

Alapdiploma megszerzése

Sok munkáltató előnyben részesíti azokat a rendszerszervezőket, akik alapdiplomával rendelkeznek olyan területeken, mint az üzleti adminisztráció, az informatika, a pénzügy vagy a kapcsolódó területek. A business analyst szakirányú diploma is kiváló választás lehet, mivel alapos ismereteket nyújt a munkakörben használt technikákhoz és eszközökhöz.

A legtöbb alapképzési szakon összesen 120-130 kreditórát kell teljesíteni, beleértve az általános oktatási kurzusokat, a szakirány-specifikus kurzusokat és a szabadon választható tárgyakat. A business analyst szakirányú képzésben felvehető legfontosabb kurzusok közé tartoznak a következők:

  • Data analyst és vizualizáció
  • Üzleti folyamatmanagement
  • Projekt management
  • Business intelligence

Mesterdiploma megszerzése

Míg az alapdiploma segíthet abban, hogy belépő szintű rendszerszervezői pozícióhoz juss, a mesterdiploma a karrierépítés katalizátora lehet. Az üzleti adminisztráció mesterképzése (MBA) vagy az üzleti elemzés mesterképzése (MSBA) segíthet abban, hogy egy adott területre specializálódj és így kitűnj a többi jelentkező közül.

A mesterképzéshez általában 30-60 kreditórát kell teljesítened, és a képzés elvégzése egy-két évig is eltarthat. A business analyst vagy a kapcsolódó területeken végzett hallgatóként felvehető kurzusok közé tartoznak többek között a következők:

  • Üzleti elemzés
  • Adatbányászat és forecasting
  • Supply chain management
  • Pénzügyi elemzés és modellezés

Ha még nem állsz készen arra, hogy elkötelezd magad egy diploma megszerzése mellett, érdemes megfontolni bizonyos - lehetőség szerint, tanúsítványt is biztosító - tanfolyamok elvégzését. Ezek az oktatások célzott képzést nyújthatnak olyan speciális területeken, mint az adatelemzés vagy a projektmenedzsment.


Tanúsítványok business analyst szakemberek számára

A diploma mellett a tanúsítványt biztosító képzések is segíthetnek abban, hogy képzett és hozzáértő üzleti elemzőként kiemelkedj a jelentkezők sorából. Az International Institute of Business Analysis (IIBA) számos tanúsítványt kínál rendszerszervezők számára, ezek: az Entry Certificate in Business Analysis (ECBA), a Certification of Capability in Business Analysis (CCBA) és a Certified Business Analysis Professional (CBAP) elnevezésű oktatások.

Ezek a tanúsítványok a szakértelem egyre emelkedő szintjeit képviselik, az ECBA a belépőszint, a CCBA a középfokú tapasztalattal rendelkezők számára, a CBAP pedig a leghaladóbb és legrangosabb.

A Project Management Institute (PMI) kínálja a Professional in Business Analysis (PMI-PBA) minősítést, amely szintén a jelentős üzleti elemzési tapasztalattal rendelkező szakemberek számára készült, és kiemelkedő szintű szakmai hitelességgel bír.

Az International Requirements Engineering Board (IREB) a Certified Professional for Requirements Engineering (CPRE) tanúsítványt kínálja, amely három szintre tagolódik: alap, haladó és szakértő.

Szervezet

Tanúsítvány

Szint

IIBA

ECBA

Alap

IIBA

CCBA

Közép

IIBA

CBAP

Haladó

PMI

PMI-PBA

Szakmai

IREB

CPRE

Alap/haladó/szakértői

Egy diploma és egy, vagy több tanúsítvány megszerzése jelentősen növelheti a munkahely szerzési lehetőségeidet. Érdemes megfontolnod, mely programok és tanúsítványok illeszkednek karriercéljaidhoz és érdeklődési körödhöz.


Milyen ismeretek, képességek szükségesek ahhoz, hogy jó business analyst legyél?

Üzleti elemző munkakör - Bluebird blog

Rendszerszervezőként számos olyan készség van, amely hasznos a sikerhez. Íme néhány a legfontosabbak közül:

  1. 1
    Domain ismeret: A business analyst (BA) szerepében kritikus fontosságú, hogy az üzleti elemző jól ismerje az adott iparágat vagy szektort, amelyben dolgozik. Ez lehet pénzügyi szolgáltatások, egészségügy, IT, logisztika stb. A domain ismeret segíti az elemzőt abban, hogy mélyebben megértse az üzleti folyamatokat, a kihívásokat, és az ügyfelek szükségleteit. Ezzel a tudással a BA képes hatékonyabban definiálni a követelményeket, és jobban kommunikálni az üzleti érintettekkel.
  2. 2
    Analitikus gondolkodás: A business analyst egyik fő feladata az adatok és információk elemzése annak érdekében, hogy összefüggéseket és fejlesztési lehetőségeket tárjon fel. Ahhoz, hogy ezt hatékonyan végezhesd, analitikus gondolkodásra van szükséged. Ennek része, hogy az összetett problémákat kisebb, könnyebben kezelhető részekre bontsd, és megértsd az összefüggéseket a látszólag egymástól független adatkészletek között.
  3. 3
    Empátia: Az empátia a business analyst egyik legfontosabb soft skill-je. Képessé teszi őt arra, hogy megértse az üzleti érintettek, felhasználók és ügyfelek érzéseit, nézőpontjait és problémáit. Egy jó BA képes nemcsak technikai megoldásokat nyújtani, hanem azokat a felhasználók szemszögéből értékelni, hogy azok ténylegesen megfeleljenek a felhasználói elvárásoknak és kényelmesen használhatóak legyenek.
  4. 4
    Informatikai ismeret: Bár a business analyst nem feltétlenül programozó, fontos, hogy alapvető informatikai ismeretekkel rendelkezzen. Ez magában foglalhatja az IT rendszerek, adatbázisok, szoftverfejlesztési módszertanok (pl. Agile, Waterfall) megértését. Ezáltal könnyebben tud kommunikálni a fejlesztőkkel és IT szakemberekkel, és hatékonyabban járul hozzá a technológiai megoldások kidolgozásához, amelyek támogatják az üzleti célokat.
  5. 5
    Kommunikáció: A jó kommunikációs készség szintén kritikus fontosságú a business analyst számára. Képesnek kell lenned arra, hogy megállapításaid és ajánlásaid világosan és hatékonyan közvetítsd a szervezet minden stakeholdere felé. Ez magába foglalja azt is, hogy képes legyél a szakzsargont közérthető nyelvre fordítani, valamint vizualizálnod kell tudni az adatokat és más eszközöket is használnod kell tudni az összetett információk átadásához.
  6. 6
    Problémamegoldás: Gyakori business analyst feladat, hogy segíts megoldani összetett problémákat, ezért az erős problémamegoldó készség elengedhetetlen. Ehhez azonosítanod kell tudni egy probléma kiváltó okait, majd lehetséges megoldásokat ki tudnod dolgozni, majd értékelni az egyes lehetőségek előnyeit és hátrányait, hogy megalapozott ajánlást tudj tenni.
  7. 7
    Stakeholderek kezelése: A business analyst a szervezeten belül a stakeholderek széles körével dolgozik együtt, az informatikai szakemberektől a vezetőkig. Ahhoz, hogy hatékony legyél ebben a szerepkörben, képesnek kell lenned arra, hogy erős kapcsolatokat építs ki és tartson fenn az érintett felekkel, és képesnek kell lenned arra, hogy a különböző nézőpontokat és prioritásokat kezelni tudd, hogy megtaláld a közös hangot.

Business analyst: Szakmai fejlődési lehetőségek

A folyamatos tanulás és fejlődés minden szakmában elengedhetetlen a sikerhez, és ez alól a rendszerszervező sem kivétel. Fontos, hogy naprakész maradj a legújabb iparági trendekkel, eszközökkel és technikákkal kapcsolatban. Nézzünk meg néhány lehetőséget a szakmai fejlődésre (a képesítés megszerzésén kívül)!

  1. 1
    Ipariági konferenciák: Ezeken a találkozókon remekül tudsz kapcsolatot építeni a kollégákkal, tájékozódni a legújabb trendekről, illetve tanulni a terület szakértőitől. Keress olyan konferenciákat, amelyek rendszerszervezéssel, projektmenedzsmenttel és kapcsolódó témákkal foglalkoznak.
  2. 2
    Szakmai szövetségek: A tájékozódás és kapcsolattartás másik módja, a szakmai szövetségekhez, például az International Institute of Business Analysishez (IIBA) és a Projektmenedzsment Intézethez (PMI) való csatlakozás. Ezek a szövetségek bőséges forrást kínálnak, beleértve képzéseket, tanúsítási programokat és kapcsolatépítési lehetőségeket.
  3. 3
    Online oktatás: Az Udemy, a Coursera és a LinkedIn Learning, csak, hogy néhány példát említsünk, számos olyan tanfolyamot és képzési programot kínálnak, amelyek segítségével új készségeket szerezhetsz, vagy továbbfejlesztheted a már meglévő készségeidet. Keress olyan képzéseket, amelyek az adatelemzéshez, és a projektmenedzsmenthez kapcsolódó témákat fednek le.
  4. 4
    Szakmai hálózat kiépítése: Egy erős szakmai hálózat kiépítése szintén segíthet a karrierépítésedben. Vegyél részt iparági rendezvényeken és konferenciákon, csatlakozz online közösségekhez és fórumokhoz, és lépj kapcsolatba más rendszerelemzőkkel az olyan közösségi médiaplatformokon, mint a LinkedIn és ha hasznosnak érzed ne habozz tanácsot vagy mentorálást kérni.

IT business analyst fizetés

Nézzük, hogyan alakulnak a business analyst munkakör bruttó bérei! (Aktualitás: 2024.10. hónap)

Analysts & Consultants

Junior

Medior

Senior

Business Analyst

750 000 Ft - 1 000 000 Ft

1 000 000 Ft - 1 400 000 Ft

1 400 000 Ft - 1 700 000 Ft

System Analyst

750 000 Ft - 1 000 000 Ft

1 000 000 Ft - 1 400 000 Ft

1 400 000 Ft - 1 700 000 Ft

IT Consultant

950 000 Ft - 1 300 000 Ft

1 300 000 Ft - 1 700 000 Ft

1 700 000 Ft - 2 100 000 Ft

Product Owner

800 000 Ft - 1 100 000 Ft

1 100 000 Ft - 1 500 000 Ft

1 500 000 Ft - 1 800 000 Ft

IT Security Consultant

850 000 Ft - 1 200 000 Ft

1 200 000 Ft - 1 500 000 Ft

1 500 000 Ft - 2 000 000 Ft

SAP Consultant

900 000 Ft - 1 300 000 Ft

1 300 000 Ft - 1 700 000 Ft

1 700 000 Ft - 2 100 000 Ft

* Béradatok forrása: Bluebird IT Salary Guide

Jelentkezés CV feltöltéssel

Önéletrajzok *
(magyar és/vagy angol)
MEGENGEDETT FÁJLOK: DOC, DOCX, PDF, RTF.
MAXIMUM 2 FÁJL (MAXIMUM 10 MB FÁJLONKÉNT).

Húzd ide a fájlokat
vagy
IT állások és IT projektek a Bluebirdnél
Business analyst - ajánlatkérés ITC - Bluebird
Business analyst - ajánlatkérés ITR - Bluebird

Ha a blogbejegyzéseinkről mindig elsőként akarsz értesülni, kövess minket LinkedIn és Facebook oldalainkon is!


Kapcsolódó blogtartalmaink

Success message!
Warning message!
Error message!