Senior/medior freelance java fejlesztő

Java fejlesztő Budapest Jelentkezem az állásajánlatra
Megjelenés dátuma: 2018 november 9, péntek Azonosító: 2021

Közép és hosszútávú projektekre várjuk medior és senior java fejlesztői kompetenciával rendelkező számlaképes szakemberek jelentkezését. Partnerünk a magyarországi nagyvállalati informatikai piac meghatározó tagja. Tevékenységük középpontjában a felhő-alapú, Java technológiára épülő alkalmazásintegrációs és alkalmazásfejlesztési projektek megvalósítása áll.

Munkakör:
Fejlesztő
Szakirány:
Java fejlesztő
Budapest

Primary Responsibilities

  • Software Development using iterative / agile methodologies
  • Partnering with business analysts and other application development teams to understand functional and data requirements for business processes to be implemented
  • Perform trouble-shooting for any issues that may arise in any of the environments
  • Support production rollouts of the functionality on-site by partnering closely with the infrastructure and operation team

Critical Skills

  • Expert level knowledge of core Java & web application development using JEE
  • Expertise in the application of software design patterns

Additional Knowledge & Skills

  • Must be detail oriented, needs to be able to investigate and solve the details independently by partnering with relevant technology or business colleagues
  • Excellent written and verbal communication skills
  • Ability to organize/manage multiple priorities and projects coupled with the flexibility to adapt to changes in a fast-paced environment
  • Ability and inclination to learn & pick-up new tools & technologies quickly