Modeling Analyst (Tester team)

Egyéb Budapest, IX. district Jelentkezem az állásajánlatra
Megjelenés dátuma: 2018 szeptember 3, hétfő Azonosító: 1961-2

Munkakör:
Egyéb
Munkavégzés helye:
Budapest, IX. district

Tasks

  • Understand the firms front office models
  • Implement model testing in stress scenario
  • Analyze model errors
  • Implement and test model improvements
  • Write model documentation and contribute to the model certification process

Requirements

  • B.Sc. in mathematical finance OR mathematics OR physics OR statistics OR engineering OR computer science OR informatics or similar quantitative area.
  • Solid knowledge of basic probability theory
  • Solid mathematical foundations
  • Genuine interest in finance, statistics and technology
  • Good english knowledge

Our offer

  • Home office, cafeteria, bonus, modern technology.